Kuzey Kore’de kripto para hırsızlığı arttı

0

Kuzey Kore kripto para hırsızlığı

2021 yılında Kuzey Kore’de kripto para hırsızlığı büyük bir yükseliş gösterdi. Elde edilen tutarda yüzde 40’lık bir artış yaşandı.

Kuzey Kore’de kripto para hırsızlığı dikkat çekiyor

Blockchain analiz firması Cainalysis’e göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 2021’de en az yedi saldırı yoluyla yaklaşık 400 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. Bunların çoğu Bitcoin yerine Ether veya ETH oldu.

2021, Kuzey Kore’nin askeri bilgisayar korsanları için rekor bir yıldı. Bunların en ünlüsü; 2014’te Sony Pictures Entertainment’a yapılan yıkıcı silecek saldırısının arkasındaki grup olan Lazarus, 2017’de WannaCry fidye yazılımı oldu. APT 38 olarak da bilinen grup, ülke için gelir elde etmek ve ABD ve BM ekonomik yaptırımlarından kaçınmak için ana araç olarak kripto para hırsızlığına odaklandı. 2018’deki bir BM uzman paneli, kripto para birimi saldırılarının Kuzey Kore’nin balistik füze programlarına katkıda bulunduğu sonucuna vardı.

Grup, sosyal mühendislik, kimlik avı ve yazılım açıkları dahil olmak üzere diğer ulus devlet bilgisayar korsanlığı grupları ve siber suçlular tarafından kullanılan ortak taktikleri tercih ediyor.

Chainalysis raporunda, “2020’den 2021’e kadar, Kuzey Kore bağlantılı saldırı sayısı dörtten yediye çıktı ve bu saldırılardan elde edilen değer %40 arttı” denildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>