Techinside Google News
Techinside Google News

Kuzey Kore’nin interneti geri geldi

İnternet servisinin geri gelişi ABD’nin kesintide parmağı olduğu iddialarını zayıflatıyor.
- Advertisement -

Kuzey Kore’nin interneti birkaç saatlik kesintinin ardından Pazartesi gecesi saat 9 civarında geri geldi. Servisin geri gelişi ABD’nin veya diğer herhangi bir ülkenin Sony’nin hacklenmesine cevap olarak Kuzey Kore’ye DDoS (Distrubuted Denial of Service) saldırısı yaptığı iddialarını da zayıflatmış oldu.

Reuters’ın ilettiği bir habere göre “Web sitelerini web tabanlı saldırılardan koruyan ve ABD merkezli olan CloudFlare’in CEO’su Matthew Prince, Kuzey Kore’nin internetinin geri gelişi hakkında ‘herhangi bir ülke tarafından desteklenmediğinin iyi bir kanıtı zira eğer öyle olsaydı servis hala geri gelmemiş olurdu’ dedi.”

ABD’de özellikle tatil alışverişi sezonunda yaşanacak internet kesintisi, 24 saat veya daha az sürse bile inanılmaz boyutlarda etki yapabilirdi. Ancak Kuzey Kore gibi çok az kişinin internet erişiminin olduğu bir ülkede kesinti Kuzey Koreli vatandaşların gündelik hayatına çok az etki etti.

Kesinti saldırının yerine genel bir teknik arıza sebebiyle oluşmuş veya kasıtlı olarak gerçekleşmiş olabilir. Siber saldırılardaki şöhretine rağmen Kuzey Kore internet altyapısı çok sağlıklı değil. Tüm ülke sadece tek bir internet servis sağlayıcısı kullanıyor ve sadece 1000 adet internet adresine sahip.

Dışarıdaki dünya ile tek bağlantısı Çin devletinin sahip olduğu Telekom şirketi China Unicom ile sağlanıyor. Şirket ABD’li yetkililerin kendilerinden istediği gibi Kuzey Kore’nin kullandığı sunucuları kapatabilir veya kendi DDoS saldırısını yapabilirdi ancak Çin hükümetinin resmi görüşü hala Kuzey Kore’nin saldırıda payı bulunduğuna dair bir kanıtın bulunmadığı yönünde.

north2

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir