Lazer ışını ile kablosuz şarj mümkün

0

Lazer ışını

Cihazlarımızı şarj etme yöntemlerimiz lazer ışını ile devrime uğrayabilir. Araştırmacılar, lazer ışını ile bir cep telefonunu şarj etmeyi başardı.

Lazer ışını nasıl şarj ediyor?

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, freakin lazerini kullanarak telefonu şarj etmeyi başardı. Öncelikle lazer ışınlarından enerji alarak bir akıllı telefona güç verebilen bir hücre geliştirildi. Bu hücre, USB kablo ile yakın hızda şarjı mümkün hale getirdi.

Oluşan ısıyı dağıtarak, güvenliği sağlamak için ise hücre için bir soğutucu kullanıldı. Ayrıca lazer kaynağı ile hücre arasında bir engel geldiğinde (insan kolu gibi) otomatik kapanma özelliği de aktif hale getirildi.

Bu gelişmenin, şarj etme şeklimizi tamamen değiştirebileceği belirtiliyor. Şu anda kablosuz şarj adı altında kullandığımız teknoloji, bir aparata ihtiyaç duyuyor ve telefonu o aparattan çok az da olsa uzaklaştırdığımızda şarj kesiliyor. Lazer ışınları ile şarj, gerçek anlamda kablosuz şarjın temeli olabilir.

Freakin lazeri ile şarj hakkında ne düşünüyorsunuz?

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>