Lazer yazıcılar 40 yaşında

0

İş hayatımızı fotokopi makineleri gibi değiştiren bir diğer buluş olan lazer yazıcılar 40 yaşında. Xerox’un, fotokopi makinesi gibi buluşlarından biri olan dünyanın ilk lazer yazıcısı Xerox 9700, günümüzde yılda 120 milyar dolar düzeyinde bir gelir elde edilen bir sektörün de yaratıcısı.

Dünyanın önede gelen teknoloji şirketlerinden Xerox’un iş ve günlük yaşamımıza sunduğu en önemli buluşlarından biri olan lazer yazıcılar 40 yaşında. 1969 yılında Xerox mühendisi Gary Starkweather, Xerox’un Webster New York’taki AR-GE laboratuvarında eski model bir faks makinesinin hızını artırmakla görevlendirildi.

İlk lazer yazıcı 1977 yılında piyasaya sunuldu

Starkweather ve ekibinin uzun yıllar süren araştırmaları, insanların günlük hayatta ve çalışma hayatında iletişim kurma biçimini kökten değiştiren lazer yazıcının icadını ortaya çıkardı. İlk ticari lazer yazıcı 1977 yılında bugünden 40 yıl önce, Xerox 9700 adı ile piyasaya sunuldu.

Xerox 9700, günümüzde dünya çapında yıllık 120 milyar doların üzerinde gelir elde edilen dijital baskı sektörünün ortaya çıkmasına önayak oldu. Xerox 9700, uzun yıllar kullanıldı, lazer yazıcı standartlarını belirledi ve kendisinden sonra üretilen farklı marka lazer yazıcılara da esin kaynağı oldu.

Ünlü araştırma şirketleri Buyers Lab ve Infotrends’in çatı şirketi KeyPoint Intelligence, Xerox 9700’ü; 19. yüzyılın buharlı baskı makineleri ve daha sonra icat edilen elektrikli baskı makinelerinden sonra endüstriyel otomasyonun üçüncü dalgasını müjdeleyen ilk ürün olarak tanımlıyor.

KeyPoint Intelligence Yönetim Direktörü Jeff Hayes, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Xerox 9700, 1970’lerde ofisleri, veri merkezlerini, fotokopi departmanlarını ve tüm dünyadaki baskı sektörünü tamamen değiştiren bilgisayar destekli otomasyon dalgasının ortaya çıkışında göz ardı edilemeyecek bir etkiye sahiptir. Bugün basılı kopyalar aracılığıyla kurduğumuz iletişimin kökenleri Xerox 9700’e uzanıyor” dedi.

Xerox tarihindeki en başarılı ürünlerden biri olan Xerox 9700, o yıllarda Xerox’a tek başına yıllık ortalama 1 milyar doları aşan bir kazanç sağladı. Dünyanın birçok ülkesinde çok hızlı kabul gören birçok ofiste kullanılmaya başlanan Xerox 9700, çıkış tarihinden 10 yıl sonra kamu kuruluşlarının, bankaların fatura, ekstre ve belge basmak üzere en çok tercih ettiği lazer yazıcı oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>