Lidarlı robotlar çevreyi izleyecek

0

lidarlı robotlar

ABD ordusu tarafından kullanılacak lidarlı robotlar, çevreyi izleyecekler. Otonom robotlar sayesinde, askerlerin güvenliğinin sağlanması hedefleniyor.

Lidarlı robotlar güvenliği sağlayacak

Özellikle otonom araçlarla birlikte, lidarlı sistemlerin uygulama alanlarında önemli bir büyüme yaşanıyor. Çevreyi izleyebilen lidar sistemler, otonom araçlarla önemli bir yer edinmiş durumda.

ABD ordusu, lidar teknolojisinden savunma sanayinde faydalanmaya başladı. Bu teknolojinin, otonom robotlara entegre edilmesi ve erken uyarı sistemi olarak kullanılması için önemli bir proje yürütülüyor.

San Diego Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmayla, askerlerin görev yaptıkları bölgelerin izlenmesi hedefleniyor. Bu izlemeyle, el yapımı patlayıcılar gibi askerleri tehdit edici unsurlar için uyarı veren bir sistem üzerinde çalışılıyor.

Tasarlanan erken uyarı sistemi aracının ilk testlerinin başarıyla tamamlandığı ve en küçük tehditleri bile tespit edebildiği vurgulanıyor. Arazinin haritasını çıkarabilen lidar sistemi, bunu askerlerin kullandığı artırılmış gerçeklik destekli teçhizata iletiyor. Gözle görülemeyen tehditlerin bile tespit edilmesi sayesinde askerlerin güvenliği en üst düzeye çıkarılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>