Techinside Google News
Techinside Google News

LinkedIn 700 kişiyi neden işten çıkarıyor?

Microsoft’un sahip olduğu profesyonel sosyal iş ağı LinkedIn, ağırlık mühendislik olmak üzere çeşitli ekiplerde 668 kişiyi işten çıkararak.

Microsoft iştirakine göre, işten çıkarmalar mühendislik, ürün, yetenek ve finans ekiplerini kapsayacak. LinkedIn’in mühendislikten sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mohak Shroff ve CPO Tomer Cohen tarafından kaleme alınan ve mevcut çalışanlara gönderilen işten çıkarmalarla ilgili nota göre, LinkedIn araştırma ve geliştirme bölümünden 563 kişi işten çıkarılırken, bunların arasında 137 mühendis ve 38 ürün çalışanı bulunuyor. LinkedIn, kesintilerin büyük bir kısmının doğrudan mühendislik ekiplerinden çıkarılacağını doğruluyor.  

Shroff ve Cohen çalışanlara gönderdikleri notta, Microsoft’un “çevikliği ve hesap verebilirliği artırmak için organizasyon yapılarımızı uyarlamaya, açık bir sahiplik oluşturmaya ve azaltılmış katmanlama yoluyla gelişmiş verimlilik ve şeffaflık sağlamaya” devam ettiği için değişikliklerin gerekli olduğunu söyledi. Linked’in resmi blogunda yer alan başka bir kısa açıklamada ise şu ifadeler yer alıyor:

- Advertisement -

“Yetenek değişiklikleri, işimizi yönetmenin zor ancak gerekli ve düzenli bir parçasıdır. Bugün ekibimizle paylaştığımız değişiklikler mühendislik, ürün, yetenek ve finans ekiplerimizde yaklaşık 668 rolün azaltılmasıyla sonuçlanacak.

Organizasyonel yapılarımızı adapte ederken ve karar alma süreçlerimizi düzenlerken, geleceğimiz için stratejik önceliklere yatırım yapmaya ve üyelerimiz ve müşterilerimiz için değer sunmaya devam etmemizi sağlamaya devam ediyoruz. Bu geçiş sürecinde etkilenen tüm çalışanlarımıza tam destek vermeye ve onlara özen ve saygıyla davranılmasını sağlamaya kararlıyız.”

Microsoft, 30 Haziran’da sona eren 2023 mali yılında 72,4 milyar dolar net kar elde etti ve bunu geçen yılın karına göre hafif bir düşüş olarak sınıflandırdı. Yıldan yıla yaşanan kayıp, Microsoft’un büyük çaplı işten çıkarmalarının ardından geldi ve görünüşe göre şirket kasasına yeterince nakit koymaya yetmedi.

Microsoft Ocak ayında yaptığı açıklamada üçüncü çeyrek sonuna kadar 10.000 çalışanı işten çıkarmayı planladığını duyurmuş, ayrıca mevcut çalışanlarına zam yapmama kararı almıştı. Bu işten çıkarmaları Temmuz ayında, biraz daha az kârlı bir yılın sona ermesinden kısa bir süre sonra ikinci bir işten çıkarma dalgası izledi. Microsoft, ikinci tur işten çıkarmalarda kaç kişiyi işten çıkardığını net olarak açıklamıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir