LinkedIn ve Dropbox saldırılarından Ruslar mı sorumlu?

0

Amerikan Adalet Bakanlığı, Linkedin, Dropbox ve Formspring’i hacklediği ve müşteri bilgilerini çaldığı iddiasıyla, ekim ayı başında tutuklanan Rus Yevgeniy Aleksandrovich Nikulin aleyhine bir iddianame hazırladı. Nikulin, FBI ile Çek Polisinin yaptığı işbirliği sonunca 5 ekimde Prag’da tutuklanmıştı.

2012 yılında Linkedin’in ve Dropbox’ın hacklendiği ve Linkedin’den 117 milyon, DropBox’dan 50 milyon email adres ve şifresinin çalındığı ortaya çıkmıştı. Hackerlar LinkedIn’in sunucularına sızmış ve 6 milyonu aşkın kullanıcı şifresini bir Rus forum sitesinde paylaşmışlardı.

Moskova’da yaşadığı belirtilen 29 yaşındaki Nikulin, 2012 yılında 3 firmanın bilgisayarlarına sızmak, 2 sinde verileri ya da kodları transfer etmek, korumalı bir bilgisayarda zarara neden olacak komutlar yerleştirmek ve 2sinde kimlik hırsızlığı ve komplo kurmak ile suçlanıyor.

Nikulin’in Linkedin’e Mart 2012’de, Dropbox’a mayıs-haziran 2012’de ve Formspring’e haziran 2012’de sızdığı iddia ediliyor. Suçlamada isimleri verilmeyen çok sayıda suç ortağının olduğu da kaydediliyor. Bu suç ortakları çalınan müşteri bilgilerini pazarlayan kişiler.

İddianamede Nikulin’in online ortamda “chinabig01” ve “itBlackhat” isimlerini kullandığı belirtiliyor. Haziran 2014’de @itBlackhat Twitter hesabından 3 farklı kişiye 3 birbirinin benzeri tweet gönderildiği ve [email protected] hesabına bazı verileri göndermesini istediği görülmüş. İlginç olan şu; Nikulin’in çalıntı verileri satan suç ortakları Gmail üzerinden haberleşmiş. Yani Amerikan hükümetinin ulaşabileceği bir yerde.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>