Liv Hospital Ulus ve Dijital Denge Derneği dengeli dijitalleşme için güçlerini birleştirdi

0

Dijital cihazların aşırı ve bilinçsiz kullanımının özellikle çocuklar üzerindeki risklerinden yola çıkan Liv Hospital, Dijital Detoks programını başlattı

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte, dijital cihazların aşırı ve bilinçsiz kullanımının insan sağlığı ve özellikle de çocuklar üzerindeki risklerinden yola çıkan Liv Hospital, Dijital Detoks programını başlattı. Proje, teknolojinin gelişimini reddetmeden, bilinçli ve dengeli teknoloji kullanma kültürü oluşturmayı hedefleyen Dijital Denge Derneği işbirliği ile yürütülecek. Proje kapsamında Liv Hospital Ulus’ta ebeveynlere yönelik verilen standart bebek bakım ve çocuk gelişimi eğitimlerinde artık sosyal medyayı ve dijitalleşmenin nasıl ve ne ölçüde kullanılması gerektiğine dikkat çekilecek. Dijital dünyayı farkındalık ile kullanmak geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlığını korumak açısından büyük önem taşıyor.

Aşırı teknoloji kullanımının getirdiği bozukluklar 

Dijital cihazların aşırı ve bilinçsiz kullanımı nedeniyle bugün teknoloji kullanımı, çocuklar başta olmak üzere bireylerde dikkat sorunları, agresif davranışlar, hareketsizlik, obezite ve uyku sorunları yaratıyor. Kas – iskelet sistemi, uyku kalitesi, göz sağlığı, obezite gibi beden sağlığını doğrudan etkileyen sonuçları var. Oyun oynama, yemek yeme ve uyku için ayrılması gereken zamanın kötüye kullanımına sebep oluyor. Ayrıca bilişsel ve duygusal gelişimleri üzerine endişe verici sonuçlara zemin hazırlıyor. Toplum sağlığına verdiği önemi sosyal sorumluluk yaklaşımıyla ele alan Liv Hospital, Dijital Detoks programı ile sağlıklı teknoloji kullanımı farkındalığı yaratmayı amaçlıyor.

Daha sağlıklı bireyler için dengeli dijitalleşme 

‘Dijital Detoks’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında sağlıklı ve dengeli dijitalleşme hedefiyle; Liv Hospital Ulus’ta doğum yapan annelere hamilelikten itibaren yeni doğan ünitesi hemşireleri tarafından eğitimler verilecek. Liv Hospital Ulus doktorları ve Dijital Denge uzmanları, ailelerle çocuklarını dijitalin risklerine karşı korumanın ve dijital dünyada güçlü bireyler olarak yetiştirmenin yollarını paylaşmak üzere farklı etkinliklerde bir araya gelecek. Ayrıca her yıl “Ara Ver” konseptiyle ebeveynler ve çocukların katılımıyla dijital cihazlara bağlı olmadan farklı ve eğlenceli etkinliklerle gelenekselleşecek bir dijital detoks günü düzenlenecek. Dijital Denge uzmanları tarafından hazırlanan içerikler ve eğitimlerden dijitalle arasında daha dengeli bir ilişki kurarak sağlıklı bir yaşama adım atmak isteyen herkes yararlanabilecek.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>