Lyft otonom araç geliştirmeye başlıyor

0

Otonom sürüş teknolojisi geliştiren şirketlerin arasına, araç paylaşım uygulaması Lyft de katılıyor. Rakibi Uber’e karşı son aylarda büyük avantaj kazanan ABD’li araç paylaşım servisi, Uber’in Trump’a destek vermesi nedeniyle karşılaştığı öfkeyi iyi yöneterek, Uber kullanıcılarının önemli bir bölümünü kendine çekmeyi başarmıştı.

Lyft şimdi, rakibi Uber gibi, kendi otonom sürüş teknolojisini geliştirmek için önemli bir adım attı. Otonom sürüş teknolojisi geliştiren startup nuTonomy ile ortaklık kurduğunu açıklayan Lyft, böylece otonom araçların araç paylaşım servislerinde nasıl kullanılabileceğine dair önemli bir bilgi birikimi oluşturacak.

Ortaklıkla beraber, yolcuların otonom araçlara tepkisini ve otonom araçları kullanma alışkanlıklarını araştıracak olan şirketler böylece yakın gelecekte otonom araçlarla daha etkin bir araç paylaşım servisi geliştirmeyi umut ediyor.

Boston temelli nuTonomy şirketi, 2016’dan beri Singapur’da otonom taksilerle kendi teknolojisini test ediyor. Ayrıca Boston’da da yollarda test halinde olan otonom araçları bulunuyor. Şirket şimdi Lyft ile ortaklığı sayesinde araç paylaşım servislerinde otonom araçların nasıl daha etkin kullanılabileceğine dair önemli bir deneyim kazanacak. Lyft ise halihazırda General Motors ile otonom araç teknolojileri geliştiriyordu. Lyft’in nuTonomy ile ortaklığı, GM’in nuTonomy’yi satın almasının da önünü açabilecek bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>