MacOS Sierra 10.12.4 ile gece modu geldi

0

MacOS Sierra 10.12.4, bu sabah geliştiricilere resmen sunuldu. Yeni güncellemede dikkat çeken ise Night Shift olarak adlandırılan gece modu özelliği oldu.

IOS 9.3 ile iOS cihazları için ilk kez tanıtılan Night Shift, bir cihazın ekranını mavi bir tondan sarı renk tonuna yavaş yavaş kaydırarak mavi ışığa maruz kalınmasını azaltmak üzere tasarlanmıştı. MacOS Sierra 10.12.4 ile birlikte bilgisayarlar içni de geliştirilen gece modu, böylece gece bilgisayarları ile çalışacak kişilerin göz sağlığını çok daha iyi hale getirecek ve kullanımda rahatlık sağlayacak.

Gece modunun Mac’te nasıl işlediğine ilişkin resmi olarak yayınlanan video sayesinde ilgili özelliği daha yakından inceleyebilirsiniz.

MacOS Sierra 10.12.4 Gece Modu Özelliği

Gece modu ile ilgili ayarlar, Sistem Tercihleri ​​ bölümünde yer alıyor. Bu bölümde, kullanıcılar günbatımı ve gündoğumuna göre özelliğin nasıl çalışacağını belirleyebiliyor. İstenildiği takdirde ise tüm bu işlemlerin otomatik bir şekilde yapılması da sağlanabilir. Üstelik ayarlarda manuel geçiş ve ekranın renk sıcaklığını tercihlere göre değiştirmek için de seçenekler var.

Ayarlar bölümünden Night Shift açılıp kapatılabiliyor.

Gece modu özelliği pek çok kullanıcı tarafından f.lux yazılımı ile sağlanıyordu. Sadece Mac’lerde değil, Windows gibi farklı işletim sistemleri ile uyumlu olan bu uygulama, kişilerin otomatik bir şekilde ekranını mevcut saate göre ayarlanmasını sağlıyordu. Ancak 10.12.4 macOS Sierra ile yerleşik bir özellik olarak gelen gece modu özelliği sayesinde üçüncü taraf uygulamasına olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor.

Gece modu özelliği için hazırlanan özel ayar penceresi.

MacOS Sierra 10.12.4, şu an sadece geliştiricilere açılmış durumda. Ancak yakın gelecekte genel beta test cihazları tarafından kullanılabilir duruma getirilecek. Güncellemenin tüm kullanıcılar için Mart veya Nisan ayında sunulması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>