Techinside Google News
Techinside Google News

Madencilik şirketleri elektrikli araç endüstrisine güveniyor

Madencilik şirketleri elektrikli araç endüstrisi ile artan talepten bir hayli memnun. Bu artışın 10 yıllık süreçte devam etmesi bekleniyor.

Madencilik şirketleri elektrikli araç endüstrisi ile artan talepten bir hayli memnun. Bu artışın 10 yıllık süreçte devam etmesi bekleniyor.

Madencilik şirketleri elektrikli araç endüstrisi ile büyüyor

Madencilik şirketleri, CATL tarafından lityum veya diğer önemli metaller olmadan elektrikli araç pilleri üretme planından korkmadıklarını söylüyor.

- Advertisement -

Madencilerin bu güvencesi ise pillere olan talebin yalnızca ulaşımdan gelememesi, diğer birçok sektörde de bu yönde yoğun bir talep olmasından kaynaklanıyor. Örneğin, Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, küresel elektrikli araçların sayısının 2030 yılına kadar 14 kattan fazla artarak 145 milyona çıkması bekleniyor. Aynı zamanda, kamu hizmetleri, elektrik depolamak için büyük pil tesisleri inşa ediyor. Dolayısıyla bu alanda çok ciddi bir talep artışı yaşanıyor.

Mineral danışmanı Edmas Intelligence’ın tahminlerine göre, küresel pil pazarında sodyum iyon pillerin kullanımının 2035 yılına kadar yaklaşık %15 oranında artması bekleniyor. Emtia Araştırması Roskil, EV pilleri yapmak için lityum talebinin 2030 yılına kadar 2 milyon tonu aşacağını ve 2020’ye göre 4,5 kattan fazla bir artış olacağını belirtiyor. Elektrikli araç pillerinin üretiminde kullanılan bir başka metal olan kobalt talebinin ise neredeyse iki katına çıkacağını tahmin ediyor.

Benchmark Mineral Intelligence (BMI) analisti Andrew Miller, “Piller ve enerji depolaması için yeni potansiyel pazarların sayısı, lityum iyonda rakip teknolojilerden çok daha hızlı büyüyor” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir