Mark Zuckerberg Çin ziyaretine hazırlanıyor

0

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, her yıl düzenli olarak tekrarladığı Çin ziyaretlerinin yenisine hazırlanıyor. Peki bu ziyaretinde Çin yöneticilerini Facebook ile barışmaya ikna edebilecek mi?

Eşi de Çin kökenli olan Mark Zuckerberg, her yıl hem çocuk doktoru olan eşinin “memleketini” ziyaret ederken hem de Çin’de Facebook’un kabul görmesi için PR çalışmaları yürütüyor. Medyada büyük manşet olacağını bildiği için şehrin başkentinin meydanında, spor şortuyla koşuya çıkıyor, Çin seddi üzerinde poz verip Çin medyasına servis ediyor. Ancak hiçbir çabası, Çin yönetiminin Facebook’a koyduğu yasakları kaldırması için yeterli olmuyor.

Zuckerberg Çinlileri kandıramıyor

Çin yönetimi son olarak, Facebook’un sahip olduğu WhatsApp uygulamasına da Çin’den erişimi engellemişti. Çin, Facebook’un Çin’e geri dönebilme şartı olarak, hükumetin Facebook üzerinde rahatça sansür uygulamasına ve dilediği sayfaları yasaklayabileceği, dilediği kullanıcıların kimliklerini görebileceği bir araç geliştirilmesini şart koşuyor. Bir anlamda, Çinlilerin Facebook kullanımının tamamen Çin hükumetinin kontrolünde olmasını istiyorlar. 

Çin yine de Facebook için çok önemli bir pazar çünkü Çin içinde Facebook’a erişim olmasa bile Çinli üreticiler Çin dışına ürün satıyorlar ve ürünlerini dış dünyaya tanıtmak için Facebook’a reklam vermek zorundalar. Dolayısıyla, Facebook Çin’den büyük miktarda para kazanmaya devam ediyor.

Facebook yönetimi henüz Zuckerberg’ün bu yılki gezisi hakkında detayları açıklamadı ama Zuckerberg’ün Çin yönetimiyle görüşmek için randevu almaya çalışması, şartları zorlaması ve yeni dönemde daha sempatik bir lider imajı çizmeye çalışacak Çin Başkanı Xi Jinping’in politika değişiminden faydalanıp Facebook’u Çin’de yeniden kullanıma açmaya çalışacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>