Mark Zuckerberg’in en ilginç 10 sözü

7

1- Hızlı hareket edin ve bir şeyleri bozun. Bir şeyleri bozmadığınız sürece yeterince hızlı hareket etmiyorsunuzdur.

2- Eğer şimdi başlıyor olsaydım işleri daha değişik yapardım. Silikon Vadisi’nde yaşarken başarmak için illa burada olmanız gerekiyormuş gibi bir hisse kapılıyormuşsunuz. Ancak bulunacak tek yer burası değil. Eğer bugün başlıyor olsaydım Boston’da kalırdım. Silikon Vadisi’nde rahatsız edici şekilde kısa vadeli hedeflere odaklanmış durumda.

3- Hatırlıyorum da, Facebook’un ilk versiyonunu yayına aldıktan sonra arkadaşlarımın evinde Pizza yerken ‘‘Birileri gerçekten böyle bir hizmet sunmalı’’ diye düşünmüştük. Ama o ‘birileri’nin biz olabileceğimizi aklımıza getirmemiştik. Düşünüyorum da bizim başarılı olmamızın sebebi bu işe en çok önem veren grup olmamızdı.

mark-zuckerberg

4- Soru ‘insanlar hakkında ne bilmek istiyoruz’ değil, ‘insanlar kendileri hakkında ne anlatmak istiyordur’.

5- En büyük risk hiç risk almamaktır. Hızla değişen dünyada başarısız olması kesin olan bir strateji varsa o da risk almamaktır.

6- Bir amaç belirleme ve iş kurma birlikte olmalıdır. Beni heyecanlandıran şeyin sadece amaç olduğu doğru ama en başından beri ikisini birlikte yürütmemiz gerektiğini biliyorduk.

mark-zuckerberg-2

7- ‘Hacker’ın tarzı’ sürekli iyileştirme ve geliştirmeyi kapsar. Hackerlar bir şeyin hiçbir zaman tam olarak bitmediğine ve her zaman daha iyisi olabileceğine inanırlar.

8- İnsanlar çok zeki veya çok yetenekli olabilirler, ancak bu yetilerine inanmıyorlarsa sıkı çalışmayacaklardır.

9- Facebook’un bir Amerikan şirketi olmasını, Amerikan değerlerini tüm dünyaya yaymasını istemiyorum. Bu konudaki görüşüm kültürel konularda çok dikkatli olmak ve insanların ne düşündüğünü anlayabilmektir.

Mark Zuckerberg

10- Amacım hiçbir zaman bir şirket kurmaktan ibaret olmadı. Birçok insan sadece kârı ve geliri önemsiyormuşum gibi yanlış bir düşünceye sahip. ‘Sadece bir şirket olmamak’ bana göre dünyayı değiştirecek kadar büyük bir şey yapmak demek.

Yorumlar

  1. Milyon doları olan aforizmal konuşuyor. Belkide haklılar. Belkide dünya tini ve usu gerçekten geri kalmış, onların felsefelerine ihtiyaç duyuyordur. Klasizmlerine.

  2. Elinde imkanları vardı. Kullanabildi. Başarılı oldu. Asla en iyisi değil, en akıllısı değil, en zekisi değil. Aptalların dünyasında başarılı olmuş başka bir aptal.

  3. bu sözlerin benzerlerini (bazilari bire bir aynı) hala oğlum söylüyor. antalya’da tüp gaz bayisidir.

  4. yorum yapanları sadece okuyoruz, tıpkı şuan benimde yaptığım gibi ona buna laf yetiştiriyoruz. aslında şöyle, aslında böyle demek yerine birşeyler yapmak gerek diyorum. aptallar dünyasına gelince bence en büyük aptal bu yorumu yapandır, o dünyanın başına kral sen olmalısın.

  5. İşletme okuyorum ama biliyorum ki işletmem olmadığı sürece yani kazanmadığım sürece düşüncelerimin para etmeyeceği. Ekonomi üzerine master yapsanız bile sözünüz cebinizdeki kadardır.

  6. Ne kadar hazımsız insanlarsınız… Adam öyle yada öyle yapmiş mi? Yapmiş. Bu ne şans nede akil. Bu her ikisi de. Sözleri okuyun. Anlamaya çalışın. Emin olun yorumlariniz bile değişir. Harika sözler bunlar, harika. Ama anlayana.

  7. it ürür kervan yürür demişler… Adam aklındakini yapmış ve karşılık bulmuş. Yorumlarınız o kadar boş ki. Bizde dünya markası olan bir yazılım projesi belki yok ama ekşisözlük başarısız mı? Yemek sepeti başarısız mı? Bu adamlar hiç de bol paralı ve birilerinden yardım alan adamlar değildi. Aksine ekşisözlük çoğu güç sahibi ile papaz olmuş bir projedir. Adamlar kafalarındaki projeyi yaptılar ve insanların ihtiyaçlarına hitap ettiler. Siz hala sihirli bir değnek bekleyin…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>