Mastercard, Davos’ta eşitlik dedi!

0

Mastercard

İsviçre / Davos’ta düzenlenen, siyasi ve iş dünyasının liderlerinin katıldığı Dünya Ekonomi Formu‘nun (WEF) bu yılki zirvesi 22 Ocak itibariyle başladı. Bu seneki Dünya Ekonomik Forumu konusu “Küreselleşme 4: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek” oldu. Bu zirveye ödeme teknolojileri şirketi olan Masrercard, 7 delege ile katılım sağladı. Mastercard, zirvede tüm toplumların eşit bir şekilde ekonomiye katılabilmesi için gerçekleştirdikleri inovasyon ve iş birliklerinden bahsetti.

Mastercard, “Ekonomik eşitlik” dedi!

Mastercard yetkilileri, dünyadaki tüm toplumların eşit bir şekilde ekonomiye katılım sağlamalarının gerekliliğini ve önemini anlattı. Bu nedenle yürüttükleri faaliyetleri, inovatif ürünlerini, veri güvenliği – gizliliği konusundaki çalışmalarını ve iş birliklerini anlattı. Güçlü ekonomiler kurmak ve toplumsal refahı sağlamakta, güvenilir sistemlerin hangi rolleri üstlendiğini açıkladı. Firma, zirve boyunca 15’e yakın etkinliğe katıldı.

Mastercard

Katıldığı panel ve etkinliklerde, dünya genelinde 2 milyar insanın finansal katılımının bulunmadığını belirten Mastercard, 100 milyon insanın ise insani desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı. Sunduğu çözümlerle finansal katılımı toplumun her kesimi için sağlamaya çalıştığını vurgulayan Mastercard, Davos zirvesinde bu hedefine yönelik bugüne kadar geliştirdiği sistemleri ve yapılabileceklerini gündeme getirdi.

Veri Bilimi için 50 milyon dolar!

Mastercard Fonu ve Rockefeller Vakfı “Sosyal Fayda için Veri Bilimi” programını duyurdu. Bu dönüşüm modeli ile STK’ların, şehircilik ve kamu kurumlarının veri bilimini kullanarak güçlendirilmesi ve dünya genelindeki zorluklara çözüm getirmesi amaçlanıyor. Program kapsamında açıklanan destek miktarı ise 5 yıl için toplamda 50 milyon dolar olarak belirlendi.

Her gün 2,5 kentilyon bayttan fazla veri üretiliyor. Bu veri hızlı bir analitik çözümleme ile birleşince milyarlarca insanın hayatını iyileştirebilir bir hale gelebilir. İş yerleri veri bilimini kullanabilirken, STK’lar ve kamu kurumları her gün yeni yollar arıyor.

Mastercard Stratejik Büyüme Başkan Yardımcısı Michael Froman, “Mastercard olarak dijital ekonominin herkese hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bazı araçlar kullanarak, yetenek ve yatırımla şehircilik ve sosyal alanlarla aradaki açığı kapatabilirsek, zamanın en büyük zorluklarının üstesinden gelinmesini sağlayabiliriz” dedi.

Mastercard, Davos’a yön verenler arasında yer aldı!

Davos Zirvesi’nde Mastercard delegasyonundan Başkan Yardımcısı Ann Cairns zirvede “Finansta Yapay Zeka Uygulamaları: Dayanıklı Yönetim ve Dengeli Yönetmelikler Getirmek” başlıklı panelde konuştu. Cairns, yapay zekanın ödemeler dünyasına girişiyle oluşan mevcut riskleri ve firmanın bu konudaki çözümlerini aktardı.

Mastercard

Zirvenin ikinci gününde gerçekleşen “Güvenilir Veri: Kamu-Özel sektör iş birliğine yeni bir bakış” panelinde ise Uluslararası Pazarlar Başkanı Gilberto Caldart, tartışma lideri olarak yer aldı. Caldart, Nijerya, Mısır gibi çeşitli hükumetler ile yürüttükleri toplumun her kesimini özellikle de kadınların finansal sisteme dahil edilmesiyle ilgili başarılı uygulamalardan söz etti. Aynı gün Yönetim Kurulu Başkanı Mike Froman ise “Dijital Globalleşmeyi Katılımcı Yapmak” başlıklı panelde, tarım ve eğitim alanlarındaki uygulamalarına ve bunların nasıl dijital katılımı sağladığına vurgu yaptı. Ayrıca sunulan dijital çözümlerin uluslararası ticarete katkılarına değindi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>