Mastercard, Finansal Erişim Raporu’nu yayınladı!

0

Mobil teknolojiler kullanıcıların finansal sisteme katılımını artırıyor. Son yapılan Mastercard araştırması bunu somut bir şekilde ortaya koydu. Yapılan araştırma, banka hesabı olmayan ancak finansal hizmetlere mobil araçlarla erişebilecek kişilerin sisteme katılımının kritik rol oynadığı belirtiliyor. 

Türkiye’deki oranlar ne durumda?

Dünyadaki 15 ülkede cep telefonu sahibi olan 607 milyon kişinin banka hesabı bulunmuyor. Bu kişiler finansal katılımı olmayan toplam nüfusun yüzde 60’ını teşkil ediyor. Bu endekse göre, özellikle Hindistan ve Çin’de cep telefonu sahipliğinin banka hesabı sahipliğinden oldukça fazla olduğu görülüyor. Türkiye bu endekste 10. sırada yer alıyor. Bu demek oluyor ki, Türkiye’de banka hesabı ve mobil cihaz sahipliği benzer oranlarda.

Araştırma sonuçlarında yer alan bilgiye göre, dünyada banka hesabı ya da mobil para hesabı olan kişilerin yüzde 20’si son bir yıldır bu hesaplarını kullanmıyor. Dikkat çeken bir başka detay ise kayıt dışı sistemde birikimin, 4.2 milyon dolar seviyesinde olması. Buna karşılık, kayıt dışı işlem yapmak zorunda kalan kişiler hiçbir yasal güvenceleri olmadığından finansal risklerle karşı karşıya geliyor. Resmi finansal sistemin sunduğu bir ürün için resmi finansal kanallara oranla 4 kat daha fazla ödeme yapıyorlar.

Mobil ve dijital finansal hizmetlerin kullanımdaki cinsiyet ayrımının olması da dikkat çeken bir başka detay. Gelişmekte olan ülkelerde, erkeklerin banka hesabı sahipliği kadınlarınkinden yüzde 8 daha yüksek ve erkekler kadınlardan yüzde 20 daha fazla dijital ödeme yapıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>