MasterCard istedi, kadınlar kredi kart numaralarını yayınladı

1

MasterCard’ın Sırbistan ofisi skandal bir uygulamaya imza atarak finans dünyası içinde büyük bir şaşkınlık yarattı.

Sosyal medyada daha aktif olmak isteyen MasterCard Sırbistan ofisi, Facebook üzerinde bir yarışma düzenleyerek MasterCard sahibi kadınlardan çantalarında neler bulunduğunu gösterecek bir fotoğraf göndermelerini istedi. Yarışma kuralları gereğince, ödül almak isteyen kadınların MasterCard’larını fotoğraf içinde göstermeleri gerekiyordu. Yarışmaya katılan fotoğraflar ise MasterCard sayfasında herkese açık olarak yayınlanmaya başlandı.

Ne şirket ne de ajans şüphelendi!

Yarışmayı kurgulayan MasterCard Sırbistan ofisinin, bu yarışma için şirket içinde en üst düzeye kadar imzaları almış olması ancak kimsenin “kredi kartı bilgilerinin açıkça yayınlanmasının” yaratacağı tehlikeleri aklına getirmemiş olması, güvenlik uzmanlarını çok şaşırttı. Sosyal medya kampanyası için hem Mastercard Europe SA hem de reklam ajansı McCann Ltd Belgrade içinde en üst seviyede imzalı onay yazışmaları yapılmış olması, durumun vahametini daha da arttırdı.

Yarışmaya ilk fotoğraflar geldikten sonra ortaya çıkan eleştiriler üzerine MasterCard Sırbistan ofisi yaptığı hatanın farkına vararak yarışmayı durdurdu ancak bu örnek, finansal kurumların çalışanlarının güvenlik konusunda ne kadar bilgisiz olduğunu da ortaya çıkarmış bulundu.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>