Techinside Google News
Techinside Google News

Mastercard kuantum güvenli ödeme kartları geliştiriyor

Mastercard'ın yeni nesil temassız kartlarının, hem geleneksel hem de kuantum bilgisayarlardan gelen saldırılara karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmış güvenlik özelliklerini karşıladığı onaylandı.
- Advertisement -

Mastercard’ın yeni nesil temassız kartlarının, hem geleneksel hem de kuantum bilgisayarlardan gelen saldırılara karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmış güvenlik özelliklerini karşıladığı onaylandı.

Yakın gelecekteki kuantum bilgisayarlar, şu anda finansal işlemleri kötü aktörlerden koruyan en güvenli şifrelemenin bile şifresini çözebilir. Bununla mücadele etmek için Mastercard araştırmacıları, Ocak 2021’de kuantum dirençli geliştirilmiş temassız spesifikasyonlar yayınladı.

Şirket, o zamandan beri güvenli ödeme işlemlerinin dünya çapında kabul edilmesini sağlayan ve yeni endüstri standartları geliştirmek için birlikte çalışan küresel teknik kuruluş EMVCo ile çalışmaktadır. Kartlar, EMVCo’nun EMV temassız çekirdek spesifikasyonunu karşılayan gelişmiş kuantum dirençli güvenlik özelliklerini içeren ilk temassız ödeme kartları olacak.

Mastercard siber ve istihbarat bölümü başkanı Ajay Bhalla: “Teknoloji, hem tüketiciler hem de dolandırıcılar için yeni fırsatlar yaratma potansiyeline sahip” dedi. “Bu yüzden geleceğe dönük güvenlik kritik önem taşıyor” dedi.

Mevcut ödeme sistemleriyle uyumlu olacak şekilde tasarlanan kartların dağıtımını ilk yapanlar Giesecke+Devrient ve Thales olacak. Mastercard, kart üreticileriyle ortak olmaya ve 2023 ve sonrasında bu yeni kartlara geçişi denetlemeye devam edecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir