Mercari: Japonya’dan çıkan çılgın unicorn!

0

mercari unicornSilikon Vadisi teknoloji balonundan yakınadursun, unicorn olarak bilinen ve pazar değeri 1 milyar doları aşan teknoloji girişimlerine her geçen gün yeni bir tanesi ekleniyor. Unicorn treninde bu kez rota Japonya’yı gösteriyor. Bizdeki Gittigidiyor’a (en azından ilk yayınlandığı haline) benzeyen bir P2P pazaryeri uygulaması olan Mercari, Japonya’nın ilk halka arz öncesi 1 milyar dolar üzerinde değerlenen teknoloji girişimi oldu.

TechCrunch haberine göre ilk D Serisi fonlama turunda 75 milyon dolar yatırım alan Mercari, toplam aldığı yatırımı 111 milyon dolara çıkarırken, tahmini pazar değerini de 1 milyar dolar barajının üstüne taşımayı başardı. Temmuz 2013’te Japonya’da, Eylül 2014’te ise ABD’de kullanıma açılan Mercari’nin yaptığı açıklamaya göre bugüne kadar 32 milyon kez indirilen uygulamanın 7 milyona yakın kullanıcısı ABD sınırları içinde yaşıyor. Her ay platform üzerinden satılan ürünlerin değeri ise 88 milyon doları aşmış durumda.

YouTube video

Taze unicorn çıkış yapmaya hazır

Son aldıkları yatırımla birlikte Japonya’daki genişlemelerinin yanı sıra ABD ve Avrupa’ya da takviye yapacaklarını belirten şirketin CFO’su Kei Nagasawa, şirketin birleşme ve alım olanaklarına açık olduğunu dile getirdi. Diğer bir deyişle, şirket daha güçlü bir oyuncu tarafından satın alınarak çıkış (exit) yapmaya sıcak bakıyor.

Mobil cihazlar üzerinden e-ticarete odaklanan Mercari, özellikle ikinci el ürünlerin satıldığı bir bit pazarı felsefesini benimseyip, başarıyla uygulaması sonucu Amazon ve eBay gibi devlerin top koşturduğu bir sahada kendine yer bulabildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>