Mercedes-Benz yapay zeka yatırımlarını artıyor

0

Mercedes-Benz yapay zeka

Mercedes-Benz yapay zeka yatırımlarına ağırlık vererek, teknoloji odaklı bir otomotiv şirketi olmayı planlıyor. Bu yatırımlarıyla Mercedes-Benz gelirlerini artırmayı hedefliyor.

Mercedes-Benz yapay zeka yatırımlarına ağırlık verecek

Almanya’nın en köklü otomotiv şirketlerinden Mercedes-Benz, otomotiv sektöründeki teknolojik dönüşümü ve inovasyonu yakalamak istiyor. Bu nedenle şirket, yapay zekaya yönelik yatırımlarını artırmayı planlıyor.

Özellikle kullanıcı deneyimine odaklanmak isteyen Mercedes-Benz, yapay zeka çalışmalarıyla eğlence sistemlerine odaklanacak. Mercedes-Benz’den Schanz, otomotiv sektöründen elde ettikleri kazanç kadar yapay zekadan da kazanç elde etmeyi planladıklarını söylüyor.

Schanz’ın bu düşüncesi ilk başta hayal gibi glese de genel ekonomik tabloya baktığımızda ulaşılabilir bir hedef olduğunu görüyoruz. Şu anda otomotiv sektöründeki yapay zeka pazarı 2 milyar dolar değerindeyken, 2025 yılında bunun 26 milyar dolara ulaşacağı belirtiliyor. Dolayısıyla bu alanda erken davranan ve pazar payını büyük ölçüde elinde tutabilen şirketler, önemli bir gelir sağlayacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>