Merkez bankaları Facebook ile buluşuyor

0

Kendi kripto parası Libra’yı piyasaya sürmek isterken büyük tepki ile karşılaşan Facebook şimdi Libra’yı anlatmak için yöneticilerini Merkez bankalarına gönderiyor.

Merkez bankalarını ikna etmeye çalışacaklar

26 önemli merkez bankasının yöneticisi ile Libra’nın yöneticileri bir araya gelerek, Libra’nın dünya ekonomilerine olası etkilerini konuşacak.

Buluşma İsviçre’nin Basel şehrinde gerçekleşecek, toplantının başkanlığını ise Avrupa Merkez Bankası yapacak.

Öte yandan bu toplantının yapılması merkez bankalarının Libra’ya yeşil ışık yakması anlamına gelmiyor. Aksine, özellikle Avrupa Merkez bankası Libra’yı yasaklatmak konusunda çok kararlı ve toplantı Libra yöneticilerinin merkez bankalarını ikna etmek için umutsuz çabalarıyla geçebilir.

Zira Libra’nın hayata geçmesi demek, dünyadaki 3 milyar tüketicinin her gün alışverişlerini ellerindeki telefondan, Libra kullanarak yapması anlamına gelecek ve bu da dünyadaki tüm finansal gücün Zuckerberg’ün eline geçmesi, devletlerin kendi ekonomileri üzerindeki hakimiyetlerinin ortadan kalkması anlamına gelecek.

Zuckerberg, bir ülkede Facebook kullanımını durduracak olursa, Libra üzerinden alışveriş yapmak üzere kurgulanmış sayısız işletmenin iflası ve o ülkede derin bir ekonomik kriz yaşanması da ayrı bir tartışma konusu olabilir. 

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>