Techinside Google News
Techinside Google News

Meta, 10 bin kişiyi daha işten çıkarıyor!

Kasım ayında toplu işten çıkarma yapan Meta, ikinci kez toplu işten çıkartma yapılacağını ve başvuruya açılan 5 bin pozisyonun kapanacağını açıkladı.

Kasım ayında toplu işten çıkarma yapan Meta, ikinci kez toplu işten çıkartma yapıyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp’in çatı şirketi Meta, 10 bin kişiyi işten çıkaracaklarını ve başvuruya açılan 5 bin pozisyonun kapanacağını açıkladı. Meta, Kasım ayında yaptığı açıklamada, 11 bin kişinin işten çıkarıldığını duyurmuştu. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg işten çıkarmaların zor olduğunu belirterek bunun “Verimlilik Yılı” kapsamında yapıldığını belirtti.

- Advertisement -

Meta, 10 bin çalışanın daha işine son verecek

Konuya dair bir açıklama yayımlayan Zuckerberg, 2022’de gelirin durgunluk yaşamasıyla şirketin bir tür uyarı aldığını söyledi. ABD’de ve dünyadaki ekonomik sorunlara dikkat çekti. “Bu yeni ekonomik gerçekliğin uzun yıllar devam etme ihtimaline karşı kendimizi hazırlamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Zuckerberg ayrıca yeni yapılandırma ve işten çıkarma duyurularının teknoloji grupları için Nisan sonu, iş dünyası grupları için Mayıs sonu yapılacağını ifade etti. Bazı ekipler için bunun yıl sonunu bulabileceğini ve yurt dışı ekipleri için takvimin farklı olacağını da bildirdi. Aynı zamanda farklı yönetici katmanları kaldırılarak yöneticilerin tam kapasiteyle çalışacağı sinyalini verdi. Hibrid çalışma sistemine dair de, yazılım mühendislerinin ofisten çalıştığında uzaktan olduğundan daha verimli performans gösterdiği belirtildi.

Zuckerberg’den 2023’ü “Verimlilik Yılı” haline getirme sözü

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, iletişim teknolojileri sektörünün derin ekonomik gerilemeye hazırlandığı bir dönemde ikinci tur toplu işten çıkarmalar yapılacağını duyurdu.  Meta İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, çalışanlara gönderdiği mesajda, “Bence kendimizi bu yeni ekonomik gerçekliğin uzun yıllar devam edeceği ihtimaline hazırlamalıyız” dedi.

Zucherberg “Personel sayısını hızlı bir şekilde artırmayı beklemiyoruz, her yöneticinin kapasitesini tam olarak kullanmak ve katmanları mümkün olduğunca birleştirmek daha mantıklı” ifadelerini kullandı.  2023’ü “Verimlilik Yılı” haline getirme sözü veren Zuckerberg’in işten çıkarma kararı alması bir süredir bekleniyor. Bu adım, şirketin 5 bin kişilik işe alım planlarını iptal edeceği, daha düşük öncelikli projeleri iptal edeceği ve orta yönetim katmanlarını kaldıracağı daha geniş bir yeniden yapılanmanın parçası olarak görüldü.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir