Techinside Google News
Techinside Google News

Meta, çip ve veri merkezi tasarımına çalışıyor

Yapay zeka modellerini geliştirmek için Meta çip ve veri merkezi tasarımına çalışıyor. Meta, bu şekilde altyapısını güçlendirecek.

Yapay zeka modellerini geliştirmek için Meta çip ve veri merkezi tasarımına çalışıyor. Meta, bu şekilde altyapısını güçlendirecek.

Meta, yapay zeka modellerini çalıştırmak için kendi özel çipinin ve yapay zeka iş yükleri için yeni bir veri merkezi mimarisinin geliştirilmesine yönelik planlarını açıkladı.

- Advertisement -

Meta Başkan Yardımcısı ve Altyapı Başkanı Janardhan: “Meta’nın yapay zeka altyapısının yeni neslini oluşturmak için iddialı bir plan yürütüyoruz ve bugün ilerlememizle ilgili bazı ayrıntıları paylaşıyoruz. Bu, yapay zeka modellerini çalıştırmak için ilk özel silikon çipimizi, yapay zeka için optimize edilmiş yeni bir veri merkezi tasarımımızı ve AI araştırması için 16.000 GPU süper bilgisayarımızın ikinci aşamasını içeriyor” dedi.

Meta altyapı çalışmalarına ağırlık veriyor

Janardhan’a göre, Meta’nın yapay zeka modellerini çalıştırmak için Meta Training and Inference Accelerator (MTIA) adı verilen özel çipi, piyasadaki CPU’lardan daha fazla bilgi işlem gücü ve verimliliği sağlamak için tasarlandı.

MTIA’nın içerik anlama , beslemeler , üretken yapay zeka ve reklam sıralaması gibi dahili iş yükleri için özelleştirildiğini söyleyen şirket, çipin ilk sürümünün 2020’de tasarlandığını da sözlerine ekledi.

Meta’nın yapay zeka modellerini çalıştırmak için kendi özel çiplerini üretme yolunda kaydettiği adımları duyurması, diğer büyük teknoloji şirketlerinin üzerinde çalıştıkları veya çoktan piyasaya sürdükleri bir zamanda geldi. Bu ayın başlarında, Microsoft’un yapay zeka iş yüklerini çalıştırmak için kendi çipini geliştirmek üzere çip üreticisi AMD ile birlikte çalıştığı iddia edildi. AWS, AI iş yüklerini çalıştırmak için kendi çipini de piyasaya sürdü.

Meta ayrıca yaptığı açıklamada, yeni veri merkezi tasarımının, daha fazla veri alırken performanslarını iyileştirmelerini sağlayan bir süreç olan yapay zeka modellerini eğitmek için optimize edileceğini söyledi.

Janardhan, “Bu yeni veri merkezi, sıvı soğutmalı yapay zeka donanımını ve veri merkezi ölçeğinde yapay zeka eğitim kümeleri için binlerce yapay zeka çipini birbirine bağlayan yüksek performanslı bir yapay zeka ağını destekleyen yapay zeka için optimize edilmiş bir tasarım olacak” diye yazdı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir