Meta veri deposu daha önemli hale geliyor

0

Meta veri deposu

GlobalData’dan analistler, meta veri tabanına güç katacağına ve benimsemeyi teşvik edeceğine inandıkları ilerlemeleri açıkladılar.

GlobalData Yıkıcı Teknoloji Uygulama Başkanı Kiran Raj: “Gecikme, meta veri deposunun benimsenmesi için önemli bir engeldir. Birkaç şirket, teknik veya ticari zekalarına göre bu sorunu çeşitli açılardan ele almaya çalışıyor” dedi. Raj: “Potansiyel çözümler, ağ protokolleri, yazılım uygulamaları veya çipler ve AR ve VR cihazları gibi donanımlar açısından olabilir” ifadelerini kullandı.

Potansiyel çözümler arasında, Syntropy’nin DARP (Merkezi Olmayan Otonom Yönlendirme Protokolü) adlı yeni bir internet protokolü yer alıyor. DARP, dünya çapındaki veri merkezlerini birbirine bağlar ve performans sorunlarını tespit edebilir ve anında daha iyi performans gösteren bir kanala geçebilir.

GlobalData, DARP gibi yeni protokollerin ağ gecikmesini azaltacağını ve ademi merkeziyetçi özellikleri aracılığıyla metaverse ve web 3.0 uygulamalarını desteklemeye yardımcı olacağını söylüyor.

GlobalData’nın listesindeki diğer bir gecikme önleyici Wi-Fi 7’dir. GlobalData, gelişmiş çoklu bağlantı işleminin (MLO) Wi-Fi 7 cihazlarının kanalları toplamasına ve bunlar arasında hızla geçiş yapmasına olanak tanıdığını ve yüksek yoğunluklu, sıkışık ağlarda performansı koruduğunu söylüyor.

GlobalData Kıdemli Yıkıcı Teknoloji Analisti Abhishek Paul Choudhury: “Gelişmekte olan teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte daha yüksek internet hızına olan talep her gün arttığından, veri akışının hızlı ve sürekli olması gerekiyor” diyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>