Metal 3D baskı için yeni yöntem geliştirildi

0

Metal 3D baskı

Metal 3D baskı çalışmalarını daha kompakt hale getirecek yeni bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemle baskı sırasında ve sonrasındaki çatlamalar önlenebilecek.

Metal 3D baskı yöntemi nasıl çalışıyor?

Günümüzde 3D baskı yöntemlerinin aslında hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yöntemlerde temel olarak toz veya tel halindeki malzeme eritilerek 3D baskı işlemi gerçekleşiyor.

Ancak söz konusu metal baskı olduğunda, işler çok daha zorlaşıyor. Metal baskıda kullanılan SLM yani seçkili lazer yönteminde, metal baskı esnasında ve sonrasında çatlaklar meydana gelebiliyor. Metal malzeme yüksek sıcaklıklara dayanamayarak, bazı bölgelerden çatlayabiliyor.

Fransa’daki Lausanne isimli bir kurum, bu sorunu ortadan kaldıracak yeni bir çalışmaya imza attı. LSP olarak bilinen bu yöntemde, çift lazerli bir sistem kullanılıyor. Öncelikle ilk lazer ile metal kullanılarak 3D baskı işlemi gerçekleştiriliyor. Daha sonrasında meydana gelen çatlaklar ikinci bir lazer ile düzeltiliyor.

Bu şekilde yapılan 3D baskı işlemiyle, normalde meydana gelen çatlamaların yüzde 95 oranında önüne geçilebildiği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>