Microsoft Android’e çalışıyor!

2

Linus Torvalds meşhur olan ‘‘Eğer Microsoft bir gün Linux için yazılımlar yaparsa bu ben kazandım demektir’’ sözünü söylerken muhtemelen bugün içinde yaşadığımız dünyayı hayal etmemişti. Microsoft henüz temel Linux kanallarına kayda değer bir efor harcamasa da Android’e oldukça katkıda bulundu. Gerçek şu ki Google Play Store’daki 40’dan fazla uygulamasıyla Microsoft dünyanın en popüler mobil işletim sistemine girmek için büyük adımlar atıyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın sahneye çıkıp gelecek için ‘Önce bulut, önce mobil’ hedefini açıklamasından çok önce Google’ın Play Store’unda Microsoft’un birkaç uygulaması bulunuyordu. Başlangıçta bu uygulamalar ya küçüklerdi ya da bir amaca yönelik tasarlanmışlardı. Geçtiğimiz sene boyunca Google Play Store’da yer alan Microsoft uygulaması sayısı çarpıcı bir şekilde arttı. Yeni uygulamalar arasında Office Mobil paketinin tamamı ve uygulamalarınıza ve takvim verilerinize hızlıca ulaşabileceğiniz bir kilit ekranı bulunuyor. Android’de var olan bu uygulamaların en iyi kısmı ise neredeyse tüm modern cihazlarda çok iyi bir şekilde çalışması. Android, pek çok kullanıcı için Microsoft’un uygulamalarının Google’ın uygulamaları yerine geçebileceği bir konuma doğru yaklaşıyor.

Microsoft’un uygulamalarının tüm mobil cihazlardaki en iyi seçenekler olması için zorladığını hayal etmek güç değil, Google’da geçtiğimiz yıllarda Chrome ve Gmail’de aynısını yaparak iyi para kazanmıştı. Rekabet son kullanıcılar için her zaman iyidir, özellikle gizli saklı değil de böyle herkese açık bir şekilde olduğu zaman. Umarız Microsoft’tan 2015 yılında daha çoğunu göreceğiz.

Yorumlar

 1. Sistem ve ofis yazılımlarının kan kaybettiği görülüyor.
  Sistemde 2001, Ofiste 2003 yazılımlarıyla zirve yapmışlardı. Bilhassa ofis yazılımı herkese notebook aldırmıştı.
  Xp ve 2003’ü görünce bendeki temalar; George Michael – Outside / Desafinado.*

  *Ladies & Gentlemen, Epic,1998

 2. 500 liraya format cdsi almak, yönergeler, keyler, sonu gelmeyen güncellemeler..
  Android’te format attığımı hatırlamıyorum bile.
  Windows 10 için aylarca beklenecek dahi olunması, bloglarındaki mutlu mesut temayı gölgede bırakıyor kanımca..

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>