Microsoft Çin’i saldırı yapmakla suçladı

0

Microsoft Çin

ABD ile Çin arasındaki gerginlik gün geçtikçe büyüyor. Bu kez Microsoft Çin’i siber saldırı yapmakla suçladı.

Microsoft Çin’i e-posta saldırılarıyla suçladı

Huawei ile Google arasındaki gerginlik, adeta iki dev ülke arasında teknoloji savaşlarına dönüştü. ABD hükümeti Çin merkezli şirketlere yönelik yaptırımlar uygularken, bu kez Microsoft’tan yeni iddialar gündeme geldi.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada, Çin merkezli hacker gruplarının ABD’deki kurumların e-postalarına saldırı düzenlediği iddia edildi. Bu siber saldırıların amacının ise kurumların sahip oldukları hassas bilgilere ulaşmak olduğu belirtildi. Microsoft hatta bu saldırıyla ilgili açık isim de verdi.

HAFNIUM grubu tarafından yapıldığı iddia edilen saldırının arkasında Çin hükümetinin olduğu yönünde açıklama yapıldı. HAFNIUM grubunun sunucularda bulunan ve daha önce fark edilmeyen dört açıktan faydalandığı belirtildi. Microsoft, HAFNIUM tarafından saldırıları arka planda Çin hükümetinin organize ettiğini iddia etti. Çin’den gelen resmi açıklamada ise bunların temelsiz tahminler ve suçlamalar olduğu, kanıtlara dayandırılması gerektiği vurgulandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>