Microsoft enerji portföyünü genişletiyor

0

Microsoft enerji

Microsoft enerji portföyünde geleceğe yönelik önemli adımlar atıyor. Microsoft enerji portföyü için 315 MW’lık bir güneş enerjisi projesini satın aldı.

Microsoft enerji yatırımlarına devam ediyor

Microsoft, şirketin Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük kurumsal güneş anlaşması olarak adlandırdığı Virginia’da 315 MW’lık bir güneş enerjisi projesini satın aldı. Utah merkezli yenilenebilir enerji şirketi sPower tarafından iki parça olarak yürütülen proje, 2000 dönümlük bir araziyi kapsıyor. Bu arazide 750.000’den fazla güneş paneli kullanılacak.

Microsoft, bu satın almanın şirketin 2020 yılına kadar yüzde 60 yenilenebilir enerjiye ulaşma hedefine yaklaştırdığını söyledi. Aynı zamanda, toplam satın alınan yenilenebilir enerjiyi yaklaşık 1.2 gigawatt’a ulaşmış durumda.

Microsoft gibi teknoloji devi şirketler özellikle veri merkezlerindeki enerji tüketimini yenilenebilir enerjiyle karşılamak için planlama yapıyor. Google, veri merkezlerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmayı başarmıştı. Birkaç yıl içinde Microsoft da buna eklenecek gibi görünüyor.

Microsoft’un şu anda Illinois’de 175MW’lık rüzgar santrali projesi ve veri merkezlerine enerji sağlamak için Teksas’taki 110MW’lık rüzgar santrali projesi var.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>