Microsoft Finlandiya ekonomisine ağır darbe vurdu

0

İki yıl önce Finlandiya’nın en büyük şirketlerinden Nokia’yı satın alan Microsoft’un sözlerini tutmadığını iddia eden hükumet üyeleri, Finlandiya’da baş gösteren ekonomik kriz nedeniyle ABD yazılım devini suçluyor.

Microsoft’un, Nokia’yı satın alırken bu satın almanın sonrasında ülkeye veri merkezleri kuracağını ve mobil cihaz operasyonunu Finlandiya’dan yürüteceğine dair sözler verdiğini vurgulayan Finlandiya hükumeti, bu sözlerin hiçbirinin yerine getirilmediği gibi Finlandiya’daki Nokia çalışanlarının işten çıkartılmaya başlandığının altını çizerek rahatsızlıklarını dile getirdiler.

Mobil telefon işine sıcak bakmayan Satya Nadella yönetimine geçen yazılım devi kısa süre önce, Finlandiya’daki Nokia çalışanlarından 1850 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. 150 yıllık iletişim devi Nokia, altı yıl önce şaşırtıcı bir değişime gitmiş ve Microsoft’un en büyük hissedarlarından Stephen Elop Nokia’da CEO olarak göreve başlamıştı. Kısa süre içinde Nokia’nın kendi işletim sistemini devre dışı bırakıp Windows 8 işletim sistemli Nokia telefonlar piyasaya süren Elop, bir sene sonra ise Nokia’nın Microsoft’ta satıldığını açıkladığında, tüm bu operasyonun Nokia’nın Microsoft’a entegre olması için hazırlanmış bir geçiş süreci olduğu anlaşılmıştı. Hükumetin şimdi yaptığı açıklamalar da bu “satın alma” süreci içinde ABD’li yazılım devinin, güçlü bir marka ile telefon pazarına girmek için, Finlandiya’ya göz kamaştırıcı vaatlerde bulunarak satışa onay aldığını ortaya çıkarıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>