Microsoft güvenliği yapay zekaya bırakıyor!

0

microsoft-Artificial-Intelligence

Microsoft, son dönemdeki siber saldırı ve sistem açıklarını gidermek adına taktik değişikliğine gidiyor ve yapay zekayı devreye sokmaya hazırlanıyor. Yeni nesil antivirüs yazılımları geliştirmek için milyonlarca bilgisayar kullanılacak.

microsoft antivirüs

Microsoft, virüslere yapay zeka ile savaş açıyor

Son dönemde çığ gibi büyüyen siber saldırıların ardından, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Microsoft’un üstündeki sorumluluk ciddi bir seviyede arttı.  Dünya çapında 200 binden fazla bilgisayara bulaşan WannaCry saldırısı ile başlayan siber saldırıların ardı arkası kesilmedi. Zarar gören bilgisayarların çok büyük bir kısmının güncelliğin yitirmiş Windows sürümlerine sahip olması da bir diğer önemli detay.

Bu haber de ilginizi çekebilir!

ABD Nükleer Santralleri Saldırı Altında

Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile yapılan çalışmalardan sonra Haziran ortasında yayınlanan yamalar ile güvenlik açıkları giderilmişti ancak riskin tamamen ortadan kalkmadığı da ortadaydı. Microsoft ise olası bir küresel siber saldırıya karşı savunma hattı oluşturabilmek için Machine Learning (ML) teknolojisine ağırlık verecek. 

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni nesil antivirüs sistemi, Windows 10 çalıştıran 400 milyondan fazla bilgisayardan oluşturulacak. 

Sonbaharda gelecek olan Creators Update ile, Azure, Endpoint ve Office gibi yazılımlardan toplanan veriler ile tasarlanacak olan yapay zeka sayesinde zararlı yazılımların davranışları tahmin edilebilecek. Windows Defender Advanced Threat Protection yazılımı da tarayıcı odaklı Application Guard ve bulut tabanlı Device Guard ve Exploit Guard gibi özellikler sunacak.

Bu sisteme göre, herhangi bir Windows 10 işletim sistemli cihazda tespit edilecek olan yeni zararlı yazılımın hemen sonrasında şirket tarafından geliştirilecek olan dijital imza ile dünya çapındaki tüm cihazlar koruma altına alınacak. Virüsün ilk kurbanı da bu yazılım sayesinde bulut ortamına hapsedilecek ve sistem temizlenmiş olacak.

Bu çalışma sistemine ise örnek olarak Microsoft Office verildi. Özellikle Word uygulamasındaki açıklar bu şekilde giderilecek.  Word uygulamasının olağandan fazla bellek tükettiği zaman bu tespit edilecek ve gerekli müdahale yapılabilecek.

Bu güncelleme, Edge tarayıcısını kullananlar için de tarayıcı bazlı bir güvenlik sunacak. 5 milyondan fazla cihazı etkileyecen Fireball için önemli güvenlik geliştirmeleri yayınlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>