Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft ile NVIDIA’dan metaverse için iş birliği

NVIDIA, Microsoft kullanıcılarına bulut üzerinden endüstriyel meta veri deposu ve süper bilgi işlem kaynaklarına erişim veriyor
- Advertisement -

NVIDIA, kurumsal Microsoft kullanıcılarına bulut üzerinden endüstriyel meta veri deposu ve yapay zeka süper bilgi işlem kaynaklarına erişim sağlamak üzere Microsoft ile iş birliği yaptı. 365 ve Azure kullanıcısı işletmeler, bulut üzerinden Omniverse’e ve DGX Cloud’a erişebilecek.

Amazon Robotics Omniverse kullanıyor

Azure kullanan işletmelere Omniverse erişimi

NVIDIA, Microsoft Azure Cloud kullanan işletmeler için iki bulut ürününü Azure üzerinden kullanıma açıyor. Bunlardan NVIDIA Omniverse Cloud, endüstriyel metaverse uygulamalarını tasarlamak, geliştirmek, dağıtmak ve yönetmek için ortam sağlıyor. Endüstri alanında metaverse’te tasarım ve test yapmak, simülasyon sayesinde firmaların üretim ve lojistik maliyetlerini doğru hesaplamalarına yardımcı oluyor.

NVIDIA’nın metaverse çözümleri, endüstri planlamasında yoğun şekilde kullanılıyor. Örneğin Amazon Robotics, depolarında kullanacağı robotları önce metaverse’te yaratıp test ettikten sonra üretti. Otomobil üreticisi firmalar da yeni model geliştirmekten fabrika planlamaya kadar işlerinin her alanında metaverse’ten faydalanıyor.

NVIDIA’nın diğer ürünü NVIDIA DGX™ Cloud, işletmelerin üretken yapay zekayı kendi ihtiyaçlarına göre eğitmek için altyapı ve yazılımlara ulaşmalarını sağlayan bir bilgi işlem hizmeti.

Dijital ikiz üretme hızlanabilir

Omniverse, açık kaynaklı bir 3D sahne tanımlaması ve dosya formatı olan Pixar’ın Universal Scene Description (USD) (Evrensel Sahne Tanımlaması) sistemini temel alıyor ve işletmeler, kendi ürünleri ve ürün çevresini içeren alanlarla üç boyutlu simülasyonlar oluşturabiliyor.

Dijital ikiz ve nesnelerin interneti için kullanılan Azure Digital Twins’in Omniverse’e bağlanması sayesinde şirketler, sensörler aracılığıyla fiziksel dünyadaki gerçek zamanlı verilerin daha doğru, dinamik, tamamen işlevsel 3D dijital kopyalarını üretebilir. Bu dijital kopyalar, fiziksel ortamdaki değişikliklere otomatik olarak yanıt verebilir. Azure, kurumsal verilerin güvenle saklanması için bulut hizmeti sağladığından, Omniverse kullanmanın güvenliği artacak.

Yeni yapılan bu anlaşma kapsamında NVIDIA Omniverse, Microsoft’un 365 uygulamalarıyla da birleşiyor. Örneğin Omniverse Cloud üzerinde iş yapan çalışanlar, Teams üzerinden online toplantıyla birbirlerine bağlanıp görüşebilecekler ve gerçek zamanlı paylaşım yapabilecekler.

NVIDIA OVX destekli Omniverse Cloud, bu yılın ikinci yarısında Azure’da kullanıma sunulacak. Üretken yapay zekayı eğitmek için süper bilgi işlem ve yazılım kümeleri sağlayan DGX Cloud ise üç ay sonra Azure’da kullanıma sunulacak ve işletmelere aylık olarak kiralanacak.

NVIDIA CEO Jensen Huang’ın sunumunu YouTube’dan izleyebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir