Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft OneDrive’ı kapatmayı neden zorlaştırıyor?

Windows'ta OneDrive'ı kapatmaya çalıştığınızda, Microsoft artık sizi uygulamadan neden çıktığınızı açıklayan bir anket doldurmaya zorluyor

Global bulut bilişim pazarı ve dosya barındırma hizmetleri pazarı bir yandan hızla büyümeye devam ederken bir yandan da çetin bir rekabete sahne alıyor. Statista verilerine göre kurumsal pazar olarak niteleyebileceğimiz bulut işinde liderler Amazon’un sahibi olduğu AWS, Microsoft Azure ve Google’ın sahibi olduğu Google Cloud şeklinde sıralanırken, daha çok bireysel pazar olarak karşımıza çıkan dosya barındırma hizmetleri pazarında ise Google Drive, Dropbox ve Box öne çıkan isimler.

Yıllardır OneDrive ile (eski adıyla Windows Live Folders veya Windows Live Skydrive) bu pazarda önemli bir oyuncu olan ancak liderliği bir türlü yakalayamayan Microsoft ise, bir yandan OneDrive’ı güncelleyip uygulamaya yeni özellikler kazandırırken bir yandan da anlamsız bir biçimde kullanıcıların sabrını zorlamaya devam ediyor. Bunun son örneği, yapılan Windows güncellemesi sonrasında OnDrive’dan çıkmanın zorlaştırılması oldu.

- Advertisement -

Microsoft artık Windows için OneDrive uygulamasını kapatmanıza izin vermeden önce tam olarak neden kapatmaya çalıştığınızı açıklamanızı istiyor. Yeni özellik, son Windows güncellemesi ile birlikte geldi. Görev çubuğunda OneDrive’a sağ tıkladığınızda Microsoft’un “eşitlemeyi duraklat” seçeneği altında gizlediği OneDrive’ı kapatmak zaten basit bir iş değildi, ancak şimdi önce bir açılır kutudan OneDrive’dan çıkmak için bir neden seçmeniz gerekiyor.

Microsoft yıllardır Windows’ta OneDrive’ı öne çıkarıyor; dosyaları Microsoft’un bulut destekli depolama alanıyla eşitlemek için varsayılan olarak Windows 11’de Belgeler ve Resimler kitaplıklarını devralıyor. Bu yeni davranış, Microsoft’un yıllardır Chrome’u indirmeye ya da varsayılan tarayıcınızı değiştirmeye cesaret ettiğinizde ortaya çıkan zorlu Edge istemlerini takip ediyor. Geçtiğimiz ay Microsoft, Chrome’un indirme sayfasına insanların neden alternatif bir tarayıcı indirdiklerini soran bir anket bile eklemeye başladı. Şimdi de Microsoft OneDrive’ı neden kapattığınızı bilmek istiyor.

Uzmanlar “Sırada ne var acaba, Microsoft bilgisayarımı kapatırken neden kapattığımı öğrenmek isteyen bir anket çalışması mı yapacak? “diye soruyor ve pek de haksız sayılmazlar. Bu son OneDrive anket fiyaskosundan kaçınmak istiyorsanız, yapmanız gereken uygulamayı Görev Yöneticisi üzerinden kapatmak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir