Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft satınalmasına yeşil ışık yakıldı! Şimdi ne olacak?

İngiliz düzenleyiciler, Microsoft ve Activision arasındaki satınalma işlemi için yeşil ışık yakacağının sinyalini verdi
- Advertisement -

Bugün devam eden değerlendirmesiyle ilgili bir güncellemede, Microsoft ve Activision arasındaki anlaşmanın “bu yılın başlarında, orijinal işlemle ilgili olarak ortaya koyduğu endişeleri önemli ölçüde ele alan önemli değişiklikler yaptığını” söyledi.

Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), bulut oyun pazarındaki rekabeti önemli ölçüde zayıflatacağı gerekçesiyle Nisan ayında 68,7 milyar dolarlık oyun mega birleşmesini engelledi, ancak geçen ay Microsoft’un incelemeye sunduğu yeniden yapılandırılmış bir anlaşma önerisi hakkında yeni bir soruşturma başlattı ve aynı zamanda Nisan ayında orijinal birleşme teklifini engelleme kararını da doğruladı.

Yeniden yapılandırılan anlaşma, Activision’ın bulut oyun haklarının rakip bir oyun üreticisi olan Ubisoft’a satılmasını öneriyor. CMA’nın şimdi “önceki endişeleri önemli ölçüde ele aldığını ve anlaşmanın temizlenmesinin kapısını açtığını” da öne sürüyor.

[ bkz url=https://www.techinside.com/activision-blizzard-oyunlari-tam-liste/]

“Özellikle, Activision’ın bulut akış haklarının Ubisoft’a satılması, Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft gibi oyunlar da dahil olmak üzere bu önemli içeriğin bulut oyunlarıyla ilgili olarak Microsoft’un kontrolü altına girmesini önleyecektir.” diye yazdı. “CMA başlangıçta Microsoft’un bulut oyun hizmetlerinde zaten güçlü bir konuma sahip olduğunu ve rekabeti boğmak ve bu konumu güçlendirmek için Activision içeriği üzerindeki kontrolünü kullanabileceğini buldu. Bunun yerine yeni anlaşma, Activision’ın oyunlarının bulut akış haklarının bağımsız bir oyuncu olan Ubisoft’a aktarılmasıyla sonuçlanıyor ve önümüzdeki yıllarda bulut oyunları pazarı geliştikçe açık rekabeti sürdürüyor.”

Düzenleyicinin, Activision’ın bulut akış haklarının Ubisoft‘a satışına ilişkin belirli hükümlerin “atlanabileceği, feshedilemeyeceği veya uygulanıp uygulanmayacağı” ile ilgili hala “sınırlı endişeleri” var. Ancak Microsoft’un Activision’ın Ubisoft’a haklarının satış şartlarının düzenleyici tarafından uygulanabilir olmasını sağlamayı amaçlayan çözümler sunduğunu ve CMA’nın geçici olarak bunların artık endişelerini çözmesi gerektiği sonucuna vardığını söyledi.

Insider'ın bildirdiğine göre, Microsoft'un kararıyla, geçen yıl yıllık maaşı %10 artarak 55 milyon dolara yükselen CEO Satya Nadella'dan gelen bir e-postayla yöneticileri bilgilendirdi

Yine de bu son adım değil. Şimdi, 6 Ekim’e kadar Microsoft’un önerdiği çözümler hakkında bir istişare başlattı. Bir açıklamada yorum yapan CMA’nın birleşmeler kıdemli direktörü ve 1. Aşama karar vericisi Colin Raftery şunları söyledi:

“Bu, bu önemli oyunların bulut dağıtımını Microsoft’un kontrolü altında değil, güçlü bir bağımsız tedarikçi olan Ubisoft’un elinde tutan yeni ve önemli ölçüde farklı bir anlaşma.

Anlaşmanın düzgün bir şekilde uygulandığından emin olmak için ek korumalarla, bu, pazarın yapısını koruyacak, açık rekabetin önümüzdeki yıllarda bulut oyunlarının gelişimini şekillendirmeye devam etmesini sağlayacak ve Birleşik Krallık oyuncularına Activision’ın oyunlarına bulut tabanlı çoklu oyun abonelik hizmetleri de dahil olmak üzere birçok farklı şekilde erişme fırsatı verecektir.”

Microsoft ve Activision, Temmuz ayında kararlaştırılan son tarihlerinin uzatılmasının ardından satın alma işlemini tamamlamak için gelecek ayın ortasına kadar süre verdiler. Yani zaman çizelgesi sıkı.

CMA ayrıca, yeniden yapılandırılan teklifle ilgili soruşturmasını tamamlamak için kendisine 18 Ekim’e kadar bir süre verdi. Her ne kadar bugünkü duyuru, yıldızların nihayet Microsoft-Activision için hizalandığını gösteriyor.

Mega birleşmeyi temizlemenin yeni bir yolunu bulmak için yapılan bu dans olağandışı, ancak Birleşik Krallık düzenleyicisinin kendisini mega birleşmeyi engellemede büyük küresel düzenleyiciler arasında izole bulmasından sonra giderek daha kaçınılmaz hale geldi.

Avrupa Birliği yetkilileri, Mayıs ayında bazı koşullarla satın almayı onayladı. Ve sonra, bu yazın ilerleyen saatlerinde, ABD mahkemeleri, FTC’nin anlaşmayı durdurmak için daha önce dava açma girişimini engelledi ve CMA’nın bloğunu Microsoft ve Activision’ın yolunda duran tek büyük engel olarak bıraktı. Bu nedenle Birleşik Krallık düzenleyicisi, Microsoft, Activision ve anlaşmanın diğer destekçilerinin tam ateş hattında yer aldı.

CMA’nın CEO’su Sarah Cardell, yaklaşımını bir kez daha savundu.

Bir açıklamada, “CMA’nın konumu baştan sona tutarlı olmuştur, bu birleşme ancak bulut oyunlarında rekabet, yenilik ve seçim korunursa devam edebilir.” dedi. “Orijinal yasağımıza yanıt olarak Microsoft, orijinal endişelerimizi gidermek için gerekli adımları atarak anlaşmayı önemli ölçüde yeniden yapılandırmıştır. Microsoft, orijinal soruşturmamız sırasında bu yeniden yapılandırmayı öne sürseydi çok daha iyi olurdu. Bu dava, güvenilir ve etkili bir çözüm seçeneği varsa ancak doğru zamanda masaya konmazsa tarafların maruz kalabileceği maliyetleri, belirsizliği ve gecikmeyi göstermektedir.”

Bu ayın başlarında bir Reuters raporu, Microsoft’un CMA ile anlaşmayı temizlemek amacıyla sunduğu tavizlerin, Microsoft’un İngiltere önerileri hakkında Microsoft rakiplerinden ve müşterilerinden görüş istediğini bildirdiği AB rekabet düzenleyicilerinin yeni dikkatini tetiklediğini öne sürdü.

Bloğun anlaşmayı kabul etmesi, Microsoft’un Call of Duty gibi önemli Activision oyunlarını rakip oyun akışı platformlarına lisanslamayı kabul etmesini gerektiriyordu, oysa yeniden yapılandırılan Birleşik Krallık önerisi, teknoloji devinin önümüzdeki 15 yıl boyunca dünyanın her yerinde, yani Avrupa Ekonomik Alanı dışında, bu hakların satın alınmadan önce Ubisoft’a devredileceği mevcut ve gelecekteki tüm Activision oyunlarının bulut akış haklarını almadığını görecekti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir