Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft ve Red Hat’tan kurumsal işbirliği

Microsoft ve Red Hat arasında varılan işbirliği anlaşması kapsamında Red Hat Linux ürünleri Microsoft Azure Bulut üzerinden müşterilere sunulacak.
- Advertisement -

microsoft redhatMicrosoft ve Red Hat, kurumsal bulut çözümleri alanında işbirliklerini açıkladı. İşbirliği kapsamında Red Hat çözümleri Microsoft Azure üzerinden müşterilere sunulacak. Şirketler bu ortaklık ile daha fazla seçenek ve esneklik sunarak müşterilerin hibrit buluta geçmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Açıklamada öne çıkan önemli nokta Microsoft’un Microsoft Azure üzerinde çalışan kurumsal Linux iş yükleri için Red Hat Enterprise Linux işletim sistemini sunacak olması. Ayrıca Microsoft ve Red Hat,özel ve herkese açık bulut sistemlerinde kullanılan Red Hat yazılımı ile çalışan uygulamaların yapımı, kurulumu ve yönetimi için geliştiricilerin, ISV’lerin ve kurumların ortak ihtiyaçlarını karşılamak için de birlikte çalışacak.

 

İki şirketin işbirliğinden ortaya çıkan sonuçlar şunlar:

·         Red Hat çözümleri, Microsoft Azure müşterileri için doğrudan kullanılabilecek. Gelecek haftalarda Microsoft Azure, Red Hat sertifikası almış bir bulut ve servis sağlayıcısı olacak. Böylece müşteriler, Red Hat Enterprise Linux uygulamalarını ve iş yüklerini Microsoft Azure üzerinden çalıştırabilecek. Red Hat Cloud Access üyeleri de kendilerine ait sanal makine kopyalarını Microsoft Azure üzerinden çalıştırabilecek. Microsoft Azure müşterileri ayrıca Red Hat JBoss Kurumsal Uygulama Platformu, Red Hat JBoss Web Server, Red Hat Gluster Depolama ve OpenShift, Red Hat’in servis olarak platformu gibi Red Hat’in oldukça geniş yelpazeye sahip uygulama platformunun avantajlarından da faydalanabilecek. Microsoft ve Red Hat gelecek aylarda kullandığın kadar öde yöntemi ile Red Hat On-Demand hizmetini de sağlamayı planlıyor. Bu şekilde Red Hat Enterprise Linux kopyaları Azure Mağazası’ndaki yerini alacak.

·         Hibrit ortamları için kurumsal seviyede entegre edilmiş destek. Herkese açık bulutta daha önce yapılmış ortaklıkların aksine, bu ortaklık ile müşterilere birbirleriyle entegre edilmiş Microsoft ve Red Hat hizmetleri ile platformlar ve şirketler arası destek verilecek. Destek takımlarının aynı anda harekete geçirilmesi ile bulut hızında basit ve kusursuz bir deneyim sunulacak.

·         Hibrit bulut kurumlarında birleşik iş yükü yönetimi.Red Hat CloudForms, Microsoft Azure ve Microsoft System Center Virtual Machine Manager ile birlikte çalışacak. Böylece Red Hat CloudForms müşterileri Red Hat Enterprise Linux işletim sistemini hem Hyper-V hem de Microsoft Azure üzerinden yönetebilecek. Red Hat CloudForms tarafından Azure iş yüklerinin yönetimi için desteğin de birkaç ay içerisinde gelmesi bekleniyor. Böylece System Center kapasitesi Red Hat Enterprise Linux yönetimini de sağlayacak şekilde genişletilmiş olacak.

·         Yeni nesil uygulama geliştirme kapasitesi için .NET uygulama geliştirme platformunda işbirliği yapılacak.Nisan ayında Microsoft ,.NET ön izlemesinin Linux’ü de kapsayacak şekilde genişletildiğini açıklamıştı. Bu sayede geliştiriciler içerisinde Red Hat OpenShift ve Red Hat Enterprise Linux gibi ürünlerin de yer aldığı ve Microsoft ve Red Hat tarafından ortak şekilde desteklenen Red Hat ürünleri genelinde .NET teknolojilerine erişebilecek. Red Hat Enterprise Linux, Linux üzerindeki .NET Core için referans işletim sistemi olacak.

İşbirliği ile ilgili açıklama yapan Microsoft’un Bulut ve Kurumsal Birimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Guthrie, “Bu ortaklık; kurumlar, ISV’ler ve geliştiriciler için güçlü bir kazanım olacak. Bu ortaklık ile bulut için eşsiz bir seçenek ve esneklik sunarakmüşterilerimizin hibrit bulut kurulumlarında ihtiyaçlarını karşılıyor ve bu sayede daha fazlasını yapmalarına imkan veriyoruz. Tüm bunları yaparken kurumların talep ettiği sıkı güvenlik ve ölçeklik gerekliliklerini de karşılıyoruz.” dedi.

Red Hat Ürün ve Teknolojiler Başkanı Paul Cormier ise açıklamasında, “Veri merkezi heterojendir, bulut ise hibrit. Red Hat ve kurumsal bulut iş yüklerindeki lider şirketin ortak güçleri sayesinde kazananlar müşterilerimiz olacaktır. Müşterilerimizin hibrit bulutta karşılaştıkları ortak sorunları çözmelerine yardımcı olmak için bir araya geldik. Birlikte, müşterilerimizi desteklemek amacıyla teknolojilerimiz için en kapsamlı destek anlaşmasını sunuyoruz.” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir