Microsoft veri merkezlerini yakıt hücreleriyle çalıştıracak

0

Bulut teknolojisinin de gelişmesiyle hızla büyüyen veri merkezleri, dünyadaki enerji tüketimi içinde önemli bir talep kalemi yaratmaya başladılar. ABD’deki veri merkezlerinin ülkedeki enerji tüketiminin %2’sini gerçekleştiriyor olması da bunun bir sonucu. 

Microsoft şimdi kendi veri merkezlerinin ülkenin enerji altyapısıyla bağını kesecek bir araştırma yapıyor. Şirket, veri merkezlerini doğal gazla oluşturulmuş yakıt hücreleri ile çalıştırmayı planlıyor. Böylece ülkenin elektrik ağından enerji çekmeyi bırakacak veri merkezleri hem maliyetlerini düşürmüş olacak hem de ülkenin elektrik talebinde rahatlama yaratmış olacak. 

Şirket ihtiyacı olan yüksek kapasiteli enerjiyi veri merkezinin içinde üreterek ayrıca uzakta üretilen enerjinin kablolarla iletimi sırasında yaşanan kaybın da önüne geçecek. Güneş veya rüzgar enerjisi gibi seçenekler de veri merkezlerine güç sağlama potansiyeli taşısa da bu doğal kaynakların uzun bir süre etkili olmaması halinde tükenecek pillerin tüm veri merkezini çalışamaz hale getirme riski bulunuyor. Dolayısıyla klasik “yakma” metoduyla enerji verecek garantili bir alternatifin de veri merkezleri dahilinde bulunması gerekiyor.