Microsoft yazılımı siber saldırıya uğradı

0

Microsoft yazılımı siber saldırı

Çin’deki bilgisayar korsanları tarafından, Microsoft yazılımı siber saldırıya uğradı. Bu saldırı yüz binlerce kişiyi etkiledi.

Microsoft yazılımı siber saldırı mağduru oldu

Çini le ABD arasında gerginlik sürerken, Çin’deki siber korsanların yaptığı saldırılar bu gerginliğin büyümesine neden oluyor. Son olarak Microsoft’a yapılan saldırı, büyük tepki topladı.

Çin’deki bilgisayar korsanları grubu olan Hafnium tarafından Microsoft Exchange Server’da dört farklı güvenlik açığı tespit edildi. Bu güvenlik açıkları kullanılarak dünya genelinde e-posta sunucularının kontrolü ele geçirildi. KrebsOnSecurity verilerine göre ABD’de 30 bin kuruluş bu saldırılardan etkilenirken, dünya genelinde yüz binlerde kişinin siber saldırı mağduru olduğunu duyurdu.

Ayrıca bu saldırıda bankaların, kredi kuruluşlarının ve güvenlik kurumlarının hedef alındığı belirtildi.

Microsoft’un güvenlikten sorumlu isimlerinden Tom Burt, ilgili güvenlik sorununa karşın kullanıcıların en son yamaları kullanması gerektiğini belirtti. Duruma çok hızlı bir şekilde müdahale edilmiş olsa da saldırıdan çok sayıda kullanıcı etkilendi.

Microsoft ise 12 aylık süreçte 8 farklı devlet destekli saldırıya uğramış durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>