Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft’tan ortak çalışma uygulaması: Loop

Microsoft’un ortak çalışma uygulaması Loop web üzerinden kullanıma açıldı. Loop, Microsoft 365 Copilot ile uyumlu çalışıyor.
- Advertisement -

Microsoft’un 2 yıldır geliştirdiği ortak çalışma uygulaması Loop erişime açıldı. Bu uygulama Word ve Outlook gibi diğer 365 uygulamalarıyla birlikte kullanılabiliyor. Örneğin Word’de yazdığınız bir belgeye eklediğiniz tablodaki değişiklikler Loop’a bağlıysanız gerçek zamanlı olarak güncelleniyor.

Ekip çalışması yapanlar için

Loop sayesinde iş planı ve iş takibi yapmak mümkün. Aynı zamanda Microsoft 365 Copilot ile uyumlu çalışıyor. Örneğin yapay zeka Copilot’tan bir belgenin özetini çıkarmasını isteyebiliyorsunuz.

Loop’ta başlıca üç alan bulunuyor: Komponentler, sayfalar ve çalışma alanı bölümü. Komponentler, listeler ve tablolar gibi veri içeren JavaScript eklentilerinden oluşuyor ve bunlarda işlem yapıldıkça gerçek zamanlı olarak ekibinizdeki herkesin göreceği şekilde güncelleniyorlar. Sayfalar, istediğiniz şablonda tasarlayabileceğiniz iş alanı altyapıları. Bu sayfalara linkler, veriler veya başka bilgiler ekleyebiliyorsunuz.

Çalışma alanı bölümü birlikte iş yaptığınız kişilerin katılabileceği alan anlamına geliyor. Microsoft bu uygulamasında, bir iş projesine maksimum 50 kişinin bağlanabilmesine imkan sağlıyor. Bu rakam Google Workspace’den pek farklı değil. İdeal olarak 2 ila 12 kişinin birlikte çalıştığı projeler için öneriliyor.

Emoji yorumlar, işler için ikonlar, +1 ile oy verme

Loop’un tanıtımında çalışanların birbirlerine emoji bırakabilmesi özelliği dikkati çekiyor. İşler için emoji ile yorum yapmak klasik proje yönetimi uygulamalarından oldukça farklı. Microsoft, Loop ile sosyal medya jargonunu iş hayatına uyarlamaya başlamış görünüyor.

Programın arayüzünde çalışanların yeni fikirlere oy vermesi gibi seçenekler bulunuyor. Bu özellik ilginç bir yenilik. Özellikle reklam sektöründe çalışanların online şekilde oy vererek beyin fırtınası yapması, işlerini hızlandırabilir.

Diğer uygulamalarla birlikte kullanım

Loop, kullanıcılara tüm 365 uygulamalarını eşzamanlı şekilde kullanma fırsatı sunuyor. Örneğin Teams’de toplantı yapılırken chat ekranına Loop’taki bir görev notunu taşımak mümkün.

Loop’ta kısayollar

“/” komutuyla Loop’taki proje sayfanıza görsel, emoji, tablo vb ekleyebilirsiniz. “@” işaretiyle bir belgeyi ekleyebilir veya iş arkadaşlarınızı etiketleyebilirsiniz.

Bir projede herkesin iş bölümü üstlendiği durumda, proje yönetimi için iş takibi yapmayı sağlayan uygulamalar aslında uzun zamandır var. Özellikle bilim projelerinde bu türden ortak çalışma uygulamaları kullanılıyor. Bu konuda elbette en çok Google’ın uygulamaları tercih ediliyor.

Microsoft uygulamalarının bu konuda Google’ınkiler kadar yaygın kullanılmadığı bir gerçek. Anlaşılan firma Copilot ve Loop gibi yeni girişimleriyle, iş dünyasında artık daha fazla tercih edilebilir hale gelmeyi amaçlıyor.

Mobilde Loop kullanmak için Microsoft kurumsal hesabınız veya Azure hesabınızın olması gerekiyor ama isterseniz normal hesabınızla web üzerinden deneme yapabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir