Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft’tan Windows 11’e yapay zeka desteği ve yeni cihazlar

Microsoft yeni ürün ve servislerle hem yazılım, hem yapay zeka hem de donanım pazarında iddialı olmanın peşinde
- Advertisement -

Microsoft dün New York’ta bir etkinlik düzenledi ve yeni Surface bilgisayarlarını tanıttı ve yerleşik Copilot AI asistanı da dahil olmak üzere Windows 11’in bu yılki sürümüne ilişkin ayrıntıları açıkladı. Duyuruda son kullanıcıya yönelik ürünler olarak Surface Laptop Studio 2 ve Surface Laptop Go 3 ön plana çıkarken, kurumsal için ise Surface Go 4’ün yanı sıra Word ve Excel gibi temel üretkenlik uygulamaları için ek yapay zeka aracı olarak tasarlanan Microsoft 365 Copilot tanıtıldı.

Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın sunumunda yapılan etkinlik, bir süredir bekleniyor ve yakından takip ediliyordu. Nadella konuşmasında “Sanki 90’lar geri gelmiş gibi. Bazı yazılım yenilikleri getirdiğimiz ve tüm bu yolculuğun tadını çıkarırken gerçekten eğlendiğimiz bir yerde olmak heyecan verici” dedi.  Bu arada on yıl boyunca Surface bilgisayarlarını halka sunan Microsoft yöneticisi Panos Panay’ın etkinlikte yer almaması da dikkat çekti. Pazartesi günü Microsoft, Panay’ın ayrıldığını açıklarken bir dizi liderlik değişikliğini de duyurmuştu.

Yeni tanıtılan ürünlerden Surface Laptop Studio 2’nin ABD satış fiyatı 1.999 dolardan, Surface Laptop Go 3 ise 799 dolardan başlıyor. Her ikisi de Microsoft’un Copilot yazılımını içeren yenilenmiş Windows 11 işletim sistemiyle birlikte gelecek. Microsoft, yeni Surface modellerinin 3 Ekim’de satışa sunulacağını, ön siparişlerin ise açık olduğunu söyledi.  İsterseniz gelin duyurusu yapılan ürün ve cihazları biraz daha yakından tanıyalım:

Windows 11 güncelleniyor, yapay zeka desteği geliyor!

Microsoft, Windows 11 için bir sonraki büyük güncellemeyi 26 Eylül’de sunmaya başlayacağını söyledi. Güncelleme, Bing arama motoru ve Edge web tarayıcısında yeni Copilot’u içerecek ve insanlar Windows tuşunu basılı tutup C tuşuna basarak Copilot’u çağırabilecekler. Microsoft Windows Pazarlama Başkan Yardımcısı Aaron Woodman, Copilot’u işletim sistemine getirmenin önemli olacağını çünkü yapay zekayı daha önce onunla çalışmamış insanlar için de erişilebilir hale getireceğini söyledi.

Ayrıca yeni güncelleme ile birlikte bulutta önyükleme, daha akıllı ekran görüntüsü desteği, daha iyi yedekleme desteği ve Microsoft Paint’te yapılan güncellemeler ön plana çıkıyor.Yapılacak güncelleme ile Windows ile ekran görüntülerinden doğrudan metin çıkarmak daha kolay hale geliyor. Ekran Alıntısı Aracı uygulamasını kullanırken, bir ekran görüntüsünden metin kopyalayabilir ve e-postaları veya telefon numaralarını hızlı bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca hepimizin aşina olduğu Paint uygulaması, üretken yapay zekanın yardımıyla yenileniyor. Kullanıcılar birkaç kelimelik metin yazabilecek, bir stil seçebilecek ve Paint’in açıklamaya uygun bir görüntüyü otomatik olarak oluşturmasını sağlayabilecek. Not Defteri durumunuzu otomatik olarak kaydedecek, böylece not alma uygulamasını kapatıp yeniden açtığınızda çalışmanıza hemen geri dönebileceksiniz.

Son olarak yeni sürümde daha fazla görev çubuğu özelleştirmesi yer alıyor. Windows 11 güncellemesi, Başlat düğmesini ve bir dizi uygulama simgesini ekranın alt kısmındaki merkeze yerleştiren sade ve yeni bir görev çubuğu sunuyor. Artık kullanıcılar uygulama simgelerini Windows 10’dakine benzer şekilde etiketlerle görüntüleyebiliyor. Çalışmayan uygulamalar bile etiketlerle görünebiliyor. Kullanıcılar ayrıca saati ve tarihi de gizleyebilecekler.

Surface Laptop Studio 2 pazara iddialı bir giriş peşinde!

Amiral gemisi ürün olarak sunulan Surface Laptop Studio 2, 2021 yılında piyasaya sürülen bir önceki modele benzer bir görünüme ve hisse sahip. Kullanıcılar bu cihazı dilerlerse klavyeli geleneksel bir dizüstü bilgisayar gibi kullanılabilir, dilerlerse de düz bir şekilde yatırabilir ve bir tablet gibi kullanabilir. 13. nesil Intel Nvidia çip grafik işlem birimi barındıran cihaz GeForce RTX 4050 veya 4060 veya RTX 2000 Ada Generation seçenekleri ile geliyor. Microsoft ayrıca cihaza MicroSD kart okuyucu ile birlikte tek bir geleneksel USB-A bağlantı noktası ekledi. Kullanıcılar, ilk iterasyondaki maksimum 32GB’a kıyasla 64GB’a kadar RAM eklemeyi seçebilirler. Microsoft, 2 TB depolama alanına ve Nvidia grafiklerine sahip modellerin 16 saate kadar pil ömrüne sahip olduğunu açıklıyor. Cihaz ABD’de 1.999 $’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Microsoft’un Surface cihazlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Brett Ostrum etkinlikte yaptığı açıklamada, cihazın 14,4 inçlik bir ekrana sahip olduğunu ve “şimdiye kadar üretilmiş en güçlü Surface” olduğunu söyledi. Ostrum ayrıca Surface Laptop Studio 2’nin bir önceki modele göre iki kat daha hızlı olduğunu ve “bugün herhangi bir dizüstü bilgisayardaki en kapsamlı dokunmatik yüzey” olan güncellenmiş bir dokunsal dokunmatik yüzeye sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Giriş seviyesi için Surface Laptop Go 3, KOBİ’ler için Surface Go 4

Tanıtımı yapılan bir diğer cihaz olan Surface Laptop Go 3 ise Microsoft’un giriş seviyesi dizüstü bilgisayarının en son güncellemesi olarak karşımıza çıkıyor. Cihaz 12,4 inç dokunmatik ekrana sahip ve 12. nesil Intel işlemciyle çalışıyor. Surface Laptop Go 3’ün ABD’de sunulan başlangıç fiyatı 799 dolar.

Surface Go 4 ise Surface Pro tabletinin kurumlara özel en son minyatür versiyonu olarak niteleniyor. 10,5 inç ekrana sahip bu cihazı Microsoft özellikle küçük işletmeler ve sahada çalışanlar için tasarlamış. Surface Go 4 bir monitöre yerleştirilebilir, eşleştirilmiş bir klavyeye sahip bir dizüstü bilgisayar olarak veya dokunmatik ekranlı bir tablet gibi kullanılabilir. Ürünün ABD’de sunulan başlangıç fiyatı ise 579 dolar olarak belirlendi.

Microsoft, ofiste kullanıma yönelik büyük dokunmatik ekranlı cihazı Surface Hub’ı unutmadı

85 inçlik bir model ve 50 inçlik daha küçük bir seçenek, kuruluşlara Teams video aramalarına katılmanın kolay bir yolunu sunuyor. Microsoft ürün pazarlama direktörü Frank Buchholz bir blog yazısında, Teams aramaları sırasında yazılımın çeşitli katılımcıların arka planını kaldırabileceğini ve boyutlarını ayarlayabileceğini yazdı. Daha küçük versiyon, dikey ve yatay modlar arasında geçiş yapabiliyor. İki kişi aynı anda Surface Hub Pens veya Surface Slim kalemlerle cihazlarda çizim yapabilir veya yazı yazabilir. Microsoft, bu cihazların ana işlemcisinde %60 daha iyi performans ve grafik işlem birimlerinde %160 artış olduğunu belirtiyor.

Büyük işletmeler için Microsoft 365 Copilot sürümü

Etkinlik kapsamında duyurusu yapılan son ürün, özellikle Word ve Excel gibi temel üretkenlik uygulamaları için ek yapay zeka aracı olarak lanse edilen Microsoft 365 Copilot oldu. Şirket, yapay zeka destekli bu kurumsal yazılımın Microsoft Teams’de önemli noktaları ve eylem öğelerini özetlemenize, Word’de yeni belgeler hazırlamanıza, Outlook’ta yanıtları hızlı bir şekilde başlatmanıza, PowerPoint’te çarpıcı sunumlar oluşturmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.  Yapılan duyuruda bu yazılımın, erken erişim programına katılan şirketlere Microsoft 365‘in mevcut maliyetlerine ek olarak kullanıcı başına aylık 30 dolar karşılığında sağlanacağı belirtiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir