Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft’tan Windows Geri Çağırma özelliğinde geri adım!

Microsoft, potansiyel güvenlik ve veri gizliliği riskleri nedeniyle eleştirilen 'Windows Geri Çağırma' özelliğinde değişiklikler yapıyor
- Advertisement -

Windows Recall ilk duyurulduğundan bu yana ağır eleştirilerle karşılaştı ve Microsoft’u harekete geçmeye zorladı. Windows ve cihazlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Pavan Davuluri, firmanın blogunda bir yazı yayınladı. Aracın potansiyel olarak hassas bilgilerin ekran görüntüsünü alma özelliği görüldü. Bu özellik ilk başta üzüntü yaratmasının ardından bir güncelleme paylaşıldı.

Davuluri, “Recall’ı müşterilerin kullanımına sunmadan önce, insanların Copilot+ bilgisayarlarında Recall’ı etkinleştirmeyi seçmelerini kolaylaştırabileceğimiz ve gizlilik ve güvenlik önlemlerini geliştirebileceğimiz yönünde net bir sinyal aldık” dedi.

Bunu yapmak için Microsoft, kullanıcılara daha net bir tercih seçeneği sunacak. Proaktif olarak seçilmediği sürece aracın varsayılan olarak kapalı olacağı açıklandı. Microsoft başlangıçta Windows Recall özelliğini varsayılan olarak açık bir şekilde kullanıma sunmayı planlıyordu. Özelliği etkinleştirmek için artık Windows Hello kaydı gerekecek. Ayrıca, Recall içindeki zaman çizelgelerine ve arama özelliklerine erişmek için onay gerekecek.  

Bunun da ötesinde Microsoft, Windows Hello Gelişmiş Oturum Açma Güvenliği (ESS) tarafından korunan “tam zamanında” şifre çözme gibi ek veri koruma katmanları ekleyecek. Buna göre, Recall tarafından yakalanan görüntülerin şifresi yalnızca kullanıcı kimlik doğrulaması yaptığında çözülecek. Bu, Recall’a güç sağlayan arama dizini veritabanının da şifreleneceği anlamına geliyor.

Davuluri, “Microsoft’un SFI ilkeleri doğrultusunda, Recall’ın müşterilere önizleme sürümünden önce, veri korumasını artırmak için adımlar atıyoruz” dedi ve ayrıca Recall özelliğine sahip cihazların ve yeni Copilot+ PC’lerin, “varsayılan olarak güvenli” olacağının altını çizdi. Davuluri yeni cihazların aygıt yazılımı korumaları, çipten buluta güvenlik ve ESS ile donatılacağını vurguladı.

Windows Recall ilk olarak Microsoft tarafından Mayıs ayında düzenlenen yıllık ‘Build’ konferansında tanıtıldı. Teknoloji devi bu hamleyi yeni Copilot+ PC serisinin lansmanıyla birlikte duyurdu. Arcadia Group yönetiiclerinden Kevin Beaumont tarafından başlangıçta bir “güvenlik kabusu” olarak adlandırılan Geri Çağırma konusunda Microsoft ciddi bir eleştiri almış ve siber güvenlik camiasındaki pek çok kişi bariz riskler karşısında endişelerini dile getirmişti.

Microsoft, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği yapay zekâ etkinliği kapsamında yapay zekalı bilgisayar döneminin başladığını duyurmuştu. Ayrıca, Copilot+ PC platformunu resmen tanıtmıştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir