Techinside Google News
Techinside Google News

Windows’ta yapay zeka dönemi! Copilot+ PC tanıtıldı

Microsoft, Copilot+ PC platformunu resmen tanıttı. Bu, Windows cihazlarda yapay zekalı yeni bir sayfa açacak.
- Advertisement -

Microsoft, bugün gerçekleştirdiği yapay zeka etkinliği kapsamında yapay zekalı bilgisayar döneminin başladığını duyurdu. Intel, AMD ve Qualcomm’la birlikte çalışan şirket, bu kapsamda Copilot+ PC platformunu resmen tanıttı. Bu, Windows cihazlarda yapay zekalı yeni bir sayfa açacak.

Copilot+ PC platformu nedir?

Microsoft bir süredir AI PC (yapay zekalı bilgisayar) çalışmalarıyla ön plana çıkıyor. Bu kapsamda sunulan Copilot ise kullanıcılara yapay zeka asistanı olmayı hedefliyordu. Microsoft, büyük şirketler tarafından geliştirilen Windows cihazların Copilot+ PC platformunu destekleyeceğini söyledi.

Microsoft; Dell, HP, Acer, Asus, Samsung ve Lenovo gibi büyük üreticilerin Copilot+ serisinde modeller sunacağını söyledi. Copilot+ PC platformu; yapay zeka operasyonları için özel sinir ağı birimleri (NPU) içeren işlemcilerden güç alacak.

Microsoft Tüketici Pazarlama Yöneticisi Yusuf Mehdi, Copilot+ PC’nin “inanılmaz derecede ince ve hafif tasarımlar” ile sunulacağı söyledi. Hatta bu sistemlerin, M2 MacBook Air’den yüzde 58 daha hızlı olacağını iddia etti.

Ancak yeni bilgisayarlar henüz piyasaya sürülmediği için gerçek performanslarını görmek mümkün değil. Microsoft’un Qualcomm ile kurduğu ortaklık, Snapdragon X Elite işlemcili bilgisayarların Copilot+ ile tam optimizasyonla çalışmasını sağlayacak.

Copilot+ PC platformunun bataryadan işlemci performansına kadar birçok noktada rol alması bekleniyor. Microsoft, özel optimizasyonlar sayesinde tek bir şarjla 15 saate kadar internette gezinme veya 20 saate kadar video oynatmanın mümkün olacağını söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sony’den yeni el konsolu gelmesini istiyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir