Mobil ad-blocking neden kullanılıyor?

1

Akıllı telefonların ve işletim sistemlerinin gelişmesi ile dijital pazarlama stratejileri ve mobil reklamların önemi de arttı. Bunun karşısındaki büyük engel ise mobil ad-blocking kullanımı. Peki, mobil cihaz kullanıcıları mobil ad-blocking yazılımlarını neden kullanıyor?

Mobil ad-blocking neden kullanılır?

Teorik olarak ad-blocking yazılımlarının ana kullanım sebebi bellidir. Kullanılan uygulama veya ziyaret edilen siteleri reklamsız görüntülemek. Bu teorik sebebin altında daha farklı sebepler de konuşuluyor.

Hindistan otonom araçları yasaklıyor?

İnternet bağlantılı aktivitelerin bilgisayarlardan mobil cihazlara taşındığı son dönemde, reklamlar da mobil cihazlar için daha yaygın olmaya başladı. GlobalWebIndex tarafından yapılan bir araştırma ise, Amerika’daki kullanıcıların ad-block alışkanlıklarını ortaya koyuyor. 

Yapılan araştırmaya göre erkeklerin %58’i ve kadınların %42’si reklam engelleyici uygulamalar kullanıyor. Yaş aralığı noktasında ise 25-34 yaş aralığındaki kullanıcıların kayda değer bir üstünlüğü var. 

mobil ad-blocking-2

Yukarıdaki tabloda da, reklam engelleyici yazılım kullananların cihazlara göre dağılımı belirtiliyor. Bu listeye göre PC ortamında ad-blocking kullanımı hala en yoğun alan olsa da, mobil cihazlarda da hatrı sayılır bir kitlenin olduğu ortada. 

mobil ad-blocking-3

Mobil ad-blocking kullanımı noktasında, kullanıcıların gerekçeleri de dikkat çekici. Araştırmaya katılanların %42’lik kısmı, reklamların mobil cihazlarda bilgisayara kıyasla daha sinir bozucu olduğunu düşünüyor. %40 oranında yer alan kullanıcı grubu ise websitelerini mobil cihazlar üzerinden fazla gezmediklerini ifade ediyor.

Ad-blocker kullananların %54’lük kısmı, bu reklam tutarsız ve rahatsız edici olduğunu söylüyor. %47’lik bir kısım ise mobil cihazlardaki reklamların, ekranda çok fazla yer tuttuğunu ve bu yüzden reklam engelleyici kullandıklarını açıkladı.

Araştırmadaki ilginç bir detay ise reklam engelleyicilerin varlığından haberdar olmayan insanların oluşu. Amerika’daki internet kullanıcılarının %52’lik bir kısmı reklamların nasıl engelleneceğini bilmiyor. 

Ad-blocker yazılımlarının karşısındaki en zorlayıcı detaylar arasında bilinirlik ve hatırlanma konuları geliyor. Genelde kulaktan kulağa yöntemler ile tavsiyeler sonrası kullanılan bu tip yazılımların bir çoğu unutuluyor. Ortaya çıkan sonuçlara göre reklam önleyici yazılımların %50’lik bir kısmının kullanım sonrası adı hatırlanmıyor ve kullanıcılar başka çözümlere yöneliyor. 

Özetleyecek olursak, ad-blocker yazılımlarının başlı başına reklamları durdurmak yerine, temelinde yatan başka sebeplerin de olduğunu görmekteyiz.

Sizler ad-block kullanıyor musunuz?

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>