Mobil iş istasyonu Dell Precision 5540 inceleme

0

Son günlerde sosyal mesafeye oldukça fazla dikkat ediyoruz ve işlerimizin önemli bir kısmını evden hallediyoruz. Çalışırken güçlü bir bilgisayara sahip olmak da bu aralar çok daha önemli. Biz de bu videomuzda Dell’in hafifliğiyle öne çıkan mobil iş istasyonu Precision 5540 isimli modeline yakından bakıyoruz.

Mobil iş istasyonu Dell Precision 5540 inceleme

1.7 kilogramlık Dell Precision 5540, sahip olduğu özellikleri ile kullanıcısının tüm ihtiyacını karşılayabiliyor. 

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri bu inceleme videosu ile baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Dell Precision 5540 özellikleri

Dell Precision 5540 özellikleri ile ilgili detaylara ilk olarak tasarımdan başlayalım. Dizüstü bilgisayarın kapağını kaldırdığımız kullanıcıyı motive eden bir yapı ile karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Arka aydınlatmalı bir klavye ile gelen dizüstü bilgisayarın tuşları da oldukça sessiz çalışıyor. Kullanılan malzemelerin de üst seviye olduğunu belirtelim. Klavye, klavyenin etrafı ve ekranın bütünleşik yapısı da yine pozitif bir etki yaratıyor.

Mobil iş istasyonu doğrudan profesyonellere hitap ediyor. Bunun için yapılan işin çıktısının gerçekçi ve doğru alınması son derece önemli. Full HD ekran ile gelen bilgisayarın ayrıca 4K seçeneği de mevcut. 4K olan ekranın dokunmatik olduğunu da belirtelim. Aynı zamanda DCI-P3 uyumlu bir ekran olduğununda altını çizelim.

Bilgisayardaki touchpad oldukça hassas ve etkileşimi yüksek. Bu da mouse’a olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Ayrıca klavyenin sağ üstünde bir parmak izi okuyucusu olduğunu da belirtelim. Ayrıca kamerada yüz tanıma sistemi olduğunu da belirtelim.

Bilgisayarın sağ tarafında bir adet kart okuyucu var. Onun hemen yanında ise USB 3.1 girişi konumlanıyor. Bu da hızlı veri transferini sağlıyor. Bunun hemen yanında ise bataryanın ne kadar kaldığını gösteren bir buton bulunuyor. Bilgisayarın kapağını açmadan bu buton sayesinde şarj seviyesi görünebiliyor. Diğer tarafta ise bir Thunderbold 3 girişini görüyoruz. Bu giriş üzerinden bilgisayarı şarj edebiliyoruz. Bu tarafta ayrıca HDMIve USB 3.1girişi de bulunuyor.

Precision 5540’ın ekranını daha büyük bir ekrana aktarmak istediğinizde bu görüntüyü 4K 60 FPS olarak alabiliyorsunuz.

Çift fanlı mobil iş istasyonu, ihtiyaç duyulan performans yerine getirilirken çok fazla ısınma ya da gürültü çıkarma durumu da söz konusu değil.

Birden fazla mikrofona sahip olan bilgisayar, doğrudan ses odaklanıyor. Bu da konferans görüşmelerini daha kaliteli hale getiriyor.

Mobil iş istasyonu Windows 10 Pro ile geliyor.

Precision 5540 donanım özellikleri

Donanım tarafına baktığımızda bizi farklı seçenekler karşılıyor. Bizim deneyimlediğimi iş istasyonunda Intel i5 9400Hişlemci görev alıyor. Ancak, ihtiyaca göre bilgisayar konfigüre edilebiliyor. Diğer seçenekler ise şöyle;

8 çekirdekli Intel i9 9980HK ve 6 çekirdekli Intel Xeon E-2276M.

İşlemci ile birlikte önemli olan bir diğer nokta ise tabii ki grafik ünitesi. Intel UHD Graphics 630seçeneğinin yanında GDDR5 destekli NVIDIA Quadro T1000 4GB ve NVIDIA Quadro T2000 Max-Q grafik ünitesinden birini de seçmek mümkün.

RAM de tabii ki artırılabilir durumda. 8 GB RAM’den 64 GB RAM’a kadar geniş bir skala sunuluyor.

Bilgisayarda 2.5 inçlik 500 GB’lik depolama ünitesinden 2 TB’lik SSD seçeneklerine kadar da geniş bir depolama alanı alternatifi olduğunu belirtelim.

Gelelim bataryaya.

Dizüstü bilgisayarda 6 hücreli 97 Whr ExpressCharge özelliklibir batarya kullanılıyor. Bu batarya hızlı şarj da destekli.

Bağlantı seçeneklerine baktığımızda karşımıza şunlar çıkıyor;

Intel Dual Band Wireless
AC 9260 802.11 ac MU-MIMO 2×2
Bluetooth 5.0

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>