Mobil reklamlar 10 kat daha verimli çalışıyor!

0

Teknolojik ürünler üzerinden reklam verildiğini biliyoruz. Bu reklamlar akıllı telefonlarda, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda karşımıza çıkabiliyor. Günümüzde mobil reklamlar, bilgisayardaki reklamlara göre 10 kat hızlı ve verimli çalışıyor.

Mobil reklamlar bilgisayarlara göre 10 kat daha hızlı!

Mobil Pazarlama Birliği (MMAEMEA Yönetici Direktörü Chirs Babayode2018 yılındaki en önemli mobil pazarlama buluşması olarak gösterilen MMA Forum İstanbul‘da, herhangi bir reklamın mobil ekranlarda görülüp algılanması için saniyenin onda ikisi ile onda dördü kadar bir sürenin yeterli olduğunu ve bilgisayarlarda bu sürenin 2-3 saniyeye çıktığını belirtti.

Mobil reklamlar kullanıcılar üzerinde etkili olması için ne kadar süre görüntülenmesi gerektiğini nöro bilim teknolojisi kullanılarak anlaşılıyor. Bu çalışmanın üzerine Babayode, “Kullanıcı, mobil cihaz ekranında görüntülediği içeriği hızlı bir şekilde kaydırırken, reklamların görüntülenme süresi de değişiyor. Yaptığımız araştırma, iyi hazırlanmış bir mobil reklamın, beyin tarafından algılanması için saniyenin en az onda dördü ile onda ikisi kadar bir sürenin yeterli olduğunu gösterdi” dedi. Ayrıca bu sürenin bilgisayar ekranında 2 ile 3 saniyeye kadar çıktığını da belirtelim.

mobil reklamlar

Mobil Ekranda Reklamı 10 Kat Hızlı Algılıyoruz

Mobil reklamlar ve cihazların önemine vurgu yapan Babayode, “Bu durum, pazarlama dünyası için de geçerli. Günümüzde mobil, tüm pazarlama faaliyetlerini bir araya getiren bir yapıştırıcı kimliği taşıyor. Bu durumun kaçınılmaz bir sonucu olarak, pazarlama yöneticilerinin üzerinde giderek artan bir verimlilik ve hesap verebilirlik baskısı oluşuyor. Küresel bir araştırmaya göre pazarlama üst yöneticilerinin (CMO) yüzde 59’u ölçeklendirme ve hesap verebilirlik konusunda baskı altında çalışıyor” şeklinde konuştu.

MMA’nın mobil dünyada pazarlamacıların hayatına kolaylık getirmek için yürütülen çalışmadan örnekler aktaran Babayode, “MMA, dünyanın dört bir yanında üye kuruluşlarına bilgi ve öngörü sağlayan projeler yürütüyor. Bu projelerden biri, Mobil, AnalitikGerçek Zamanlı (Real time) ve Sosyal kelimelerinin baş harflerinden oluşan M.A.R.S. projesi” dedi.

Babayode, M.A.R.S. projesini şöyle özetledi: “Günümüzde, değişen ihtiyaçlara etkileşim, deneyim ve bunların alışverişiyle karşılık vermek gerekiyor. M.A.R.S. projesi, özellikle geleneksel yapıdaki markalara, pazarlama ve teknolojide yaşanan değişimi iş büyümesi ve rekabet avantajına dönüştürebilmek için gerekli uyum ve organizasyon süreçleri hakkında yardımcı olmayı hedefliyor. Projenin ilk fazında dünya çapında farklı sektörlerden 100’e yakın pazarlama lideri ile kapsamlı görüşmeler gerçekleşiyor. M.A.R.S. projesinin çıktıları, yakın bir zamanda MMA üyesi kuruluşların kullanımına sunulmaya hazır hale gelecek.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>