Mozilla açık kaynak projelerini finanse ediyor

0

Web teknolojisi şirketi Mozilla, düzenli olarak küçük ve gelecek vaat eden projelere yardımcı oluyor. Özellikle güvenlik odaklı projeleri destekleyen Mozilla, 539.000 dolarlık Açık Kaynak Destek hibelerinin son alıcılarını açıkladı.

Şirket, ilk olarak insanlara yerel bilgileri hızlı bir şekilde toplayıp sunmak için kullanılan bir platform olan Ushahidi’ye 194.000 dolar destek sağladı. Ushahidi, felaket bölgesinde cadde durumlarını, eylemlerde polislerin davranışlarını, seçimlerde seçmen durumlarını bildirme gibi farklı şekillerde bilgiler toplayıp sunabiliyor. Böylelikle toplum güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Diğer finans sağlama işlemleri ise şu şekilde gerçekleşti;

RiseUp, eylemcilere yönelik güvenli iletişim araçlarının paketi için 10 bin dolar yatırım aldı. Bir JavaScript modülü yükleyicisi olan Webpack 125.000 dolar, HTML5 tabanlı bir oyun motoru olan Phaser ise 5050 dolar değerinde yatırım aldı. HTTPS dağıtımını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sistemin bir parçası olan mod_md 700 dolar destek aldı.

Mozilla’nın Açık Kaynak Desteği planının bir sonraki aşamasında Hindistan’dan başlayarak, bireysel bölgelere odaklanacak. Web şirketi proje desteklerine hızlı bir şekilde devam etmeyi planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>