Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk, yapay zeka uygarlık için riskli diyor!

Elon Musk, teknoloji CEO'ları ve senatörlerle yaptığı toplantıda yapay zekanın oluşturduğu 'uygarlık riski' konusunda uyardı
- Advertisement -

Elon Musk, teknoloji CEO’ları ve senatörlerle yaptığı toplantıda yapay zekanın oluşturduğu ‘uygarlık riski’ konusunda uyardı. Tesla ve X’ten Musk, Meta’dan Mark Zuckerberg, OpenAI’den Sam Altman ve diğerleri Çarşamba günü senatörlerle bir araya geldi. Kapalı kapılar ardındaki forumda her iki tarafta da şüphelerini paylaştı.

Elon Musk, Capitol Hill’de düzenlenen özel bir toplantıda senatörleri, odadaki bir senatöre göre yapay zekanın hükümetler ve toplumlar için “uygarlık riski” oluşturduğu konusunda uyardı. Musk sözlerini, aralarında Mark Zuckerberg, Bill Gates, Sundar Pichai ve Sam Altman’ın da bulunduğu Büyük Teknoloji devlerinden kim kimdir sorusunun yer aldığı yapay zeka konusunda türünün ilk örneği olan kapalı kapılar ardındaki zirvede söyledi. 100 senatörün tamamı davet edildi.

Yapay zeka uygarlık için risk mi?

Birkaç saat sonra Kongre Binası’ndan ayrılırken dünyanın en zengin insanı olan Musk, toplantıyı “tarihi” olarak nitelendirdi. Ayrıca yapay zekayı denetleyecek yeni bir federal kurum fikrini de onayladı ve yapay zekanın çok büyük bir tehlike oluşturduğuna dair uyarısını tekrarladı. Musk, kendisini bekleyen Tesla’ya binmeden önce bir grup gazeteciye “Yapay zekanın yanlış gitmesinin sonuçları ciddi, bu yüzden reaktif olmak yerine proaktif olmamız gerekiyor. Sorun aslında uygarlık riskiyle ilgili. Bu, bir grup insanın diğerine karşı olması gibi değil. Sanki bu, her yerdeki tüm insanlar için potansiyel olarak riskli bir şey gibi” dedi.

Yapay zekanın insanlığı yok edip etmeyeceği sorulduğunda Musk: “Yapay zekanın hepimizi öldürme ihtimali sıfırın üzerinde. Bence düşük. Ancak eğer bir ihtimal varsa, insan uygarlığının kırılganlığını da dikkate almamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Diğer panelistlerin, ABD’de daha fazla yüksek teknolojili çalışana izin verecek göçmenlik reformu ihtiyacından ve Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nde standart reformlarına duyulan ihtiyaçtan bahsettiklerini söyledi. Lummis: “Oradan, yapay zeka ile ilişkili uygarlık riskleri hakkındaki üst düzey yoruma kadar her şeye sahiptiniz, ki bu çok 60.000 fitlik bir açıklamadır ve aradaki her şeydi. Bu yüzden bunun şaşırtıcı derecede ilginç ve yararlı olduğunu düşündüm” dedi. AI Insight Forum olarak adlandırılan iki partili toplantıya Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, D.Y. ve Sens. Mike Rounds, RS.D., Todd Young, R-Ind. ve Martin Heinrich, DN.M ev sahipliği yaptı. Yıl sonuna kadar daha fazla AI forumu düzenlenecek ve yasa koyucuların yapay zekayı nasıl düzenleyebilecekleri konusunda beyin fırtınası oturumları gerçekleştirilecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir