Techinside Google News
Techinside Google News

Müşteriye neden iyi davranılmalı?

İşte Micah Solomon'dan müşterilerinize, tedarikçinize veya patronunuza iyi davranmanız için etkili bir sebep.
- Advertisement -

Hayır, iş dünyasının her tarafında böyle olduğu içim değil. Müşteriye (veya bir tedarikçiye, çalışana, patrona) karşı neden nazik olunması gerektiğinin en büyük sebebi, müşterinizle sıradan bir buluşmanızın aslında son buluşmanız olması ihtimali.

Forbes’tan Micah Solomon’un anlattığına göre kendisi bir sabah uyandığında hiç bir şirket sahibinin görmek istemediği bir şey görmüş: müşterisinin gazetedeki ölüm ilanından kendisine bakan yüzünü. Bir zamanlar birlikte çalışmaktan gurur duydukları, sektörde oldukça deneyimli ve sevilen bir kişiymiş. Hüzünlü bir şekilde notlarını karıştırarak son görüşmelerinde onunla ilgili yazdıklarını bulmuş.

Notlarında küçük aksaklıklarla başlayan bir proje ve kendilerine işleri düzeltmeleri için merhametli bir şekilde şans veren bir müşteri görmüş. Elbette kimse bunun o kişinin son projesi olduğunu bilmiyormuş.

Aslında müşterisi Solomon’un şirketinden kaynaklanan sorunları onlara küçük ve önemsiz göstermiş zira tarzı o şekildeymiş. Bunu da e-postalarında önce şirketin yaptığı iyi şeylerden bahsedip sonra esas sorunlarından bahsederek yapmış. Böylece en sonunda taraflar arası ödeme işlemi gerçekleşirken tatminkar bir hava varmış – sorunlar taraflar arasında nazik bir şekilde iletilmiş ve kalpler kırılmamış.

Bu da ilişkileri sonlandırmak için gayet iyi bir aşama zira bir daha karşınızdaki kişiyle hiç görüşmeyebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir