Müzik servislerinin fiyatı artacak

1

Spotify veya Apple Music gibi müzik servisleri her gün onlarca milyon insana şarkıları internet üzerinden dinletiyor ancak rekabet nedeniyle abonelik ücretleri sürekli düşerken bu durumdan ABD’li müzik yapımcıları bu duruma sonunda isyan etti.

Müzik yapımcıları daha çok para istiyor

ABD’de müzik eserlerinin telif haklarını elinde bulunduran yapımcı grupları, internet üzerinden servis edilen müzik karşılığında kendilerine ödenen telifin çok düşük olduğunu ve önümüzdeki 5 yıl için müzik servisleriyle yapacakları sözleşmelerde fiyatları yükselteceklerini açıkladılar.

Konu hakkında açıklama yapan The National Music Publishers Association sözcüsü, telif ücretlerine %50 oranında zaman yapacaklarını açıkladı. Böylece şu anda Spotify gibi şirketlerin gelirlerinden %10.5 oranında pay alırken yeni dönemde %15.1 oranında pay alacaklar.

Elbette bu zam haberi, internet üzerinden müzik yayınlayan servislerin de hem reklam hem de abonelik ücretlerine zam yapması anlamına geliyor. Veya reklam fiyatlarını ucuzlatıp, daha fazla reklam alma yoluna da gidebilirler.

Yorumlar

  1. Yapma spotify. Şu an bile bu ücret zor geliyor..

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>