NASA yazılımlarını yayınladı

0

Dünyanın en gelişmiş teknoloji kurumlarından biri olan NASA, elindeki gelişmiş yazılım portföyünün bir çoğunu kullanıma açık şekilde internette yayınladı.

software.nasa.gov adresinde halka açılan ve bir çoğu, uzay gemilerinin sağlıklı uçurulmasına dair araçlardan oluşan bu yazılımlar, kod parçaları ve modüller, özellikle uzay alanında çalışma yapmak isteyen özel şirketler için önemli bir kaynak oluşturacak.

Uzay gemileri için yazılımlar

Yazılımların arasında, uzay gemilerinden dosya parçalarını indirmek için kullanılan protokoller, yine uzay gemilerinde yer alan kameraları çalıştırmak için kullanılan kamera yazılımları ve uyduların yönetimine dair çeşitli uygulamalar yer aldığı gibi, çeşitli robotik süreçler veya drone teknolojileri hakkında da önemli yazılımlar ve kod parçaları yer alıyor.

Dünyaya çok önemli bir teknoloji transferini açmış olan NASA’nın bu yeni kaynak sayfası nedeniyle, önümüzdeki yıllarda milyar dolarlık yeni start-up’ların oluşması ve günlük yaşama farklı ürünlerin girmesi kaçınılmaz olarak görünüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>