NASA’nın Mars’a insan gönderme planı resmen devrede

0

İnsanoğlu başka bir gezegene koloni kurmaya gidiyor. ABD Başkanı Trump’ın direktifiyle Mars planını açıklayan NASA, Mars’a insan gönderme görevine resmen başladı.

2033 yılında ilk insanı Mars’a indirmeyi planlayan NASA bunun için beş aşamalı bir planı devreye soktu. İlk aşamada 2018 ve 2025 yılları arasında uzaya özel malzemeler taşıyacak roketlerle Ay’ın yörüngesinde ikinci bir uzay istasyonu kurulacak. Deep Space Gateway (DSG) ismini alacak bu uzay istasyonu, astronotların Mars’a doğu yola çıkmadan önceki son istasyonu olacak.

İnsanoğlunun yeni uzay gemisi: Deep Space Transport

İkinci aşamada Mars’a gidecek uzay gemisi Deep Space Transport (DST) parça parça bu istasyona taşınacak. Ayrıca Astronotlar burada yeni uzay gemisinin kontrollerini yaparak çalışmasını sağlayacaklar. Üçüncü aşamada Ay yörüngesinde hareket zamanını bekleyen uzay gemisine erzak ve gerekli ekipmanlar yüklenecek. Tüm bu süreç 2030’a kadar sayısız uzay misyonu ve Ay ile dünya arasında çok yoğun bir trafik anlamına gelecek. 

Dördüncü aşamada DST üç yıl sürecek tarihi yolculuğuna başlayacak. Beşinci aşama ise astronotların Mars’a inmesi ve orada kendilerine yaşam alanı kurmaları olacak.

ABD’nin her yıl toplam bütçesinin %0.5’i harcanarak yapılacak olan bu çalışma toplam 16 yıl sürecek. Bu sürede 4 başkan daha değişeceği için programın ertelenme riski de az değil ancak işlem bir kere başladıktan sonra yeni başkanların programı iptal etmek yerine, tüm dünya ülkelerinin katılımına açarak maliyeti düşürmesi ve Mars’a insan indirmeyi uluslararası bir göreve çevirmesi de mümkün görünüyor.

Öte yandan Mars’a ilk gitmek isteyen kurum NASA da değil Boeing ve SpaceX, kendi uzay programını uygulayarak Mars’a 2022 yılında ilk astronotu ulaştırmayı hayal ediyorlar ancak bu plan şimdilik çok gerçekçi görünmüyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>