Nesnelerin İnterneti, Boğaziçi Üniversitesi’nde ders oldu!

0

Intelligent Edge

Günlük hayatta kullandığımız cihazların internet üzerinden birbiriyle, bizlerle ve diğer canlılarla iletişim kurabildiği bir dünyayı anlatan Nesnelerin İnterneti, Boğaziçi Üniversitesi’nde ders oldu.

Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi olan Prof. Dr. Arda Yurdakul’un 2017 Bahar döneminde vermeye başladığı dersin konusu, karar veren ve birbirleriyle haberleşen nesnelerin oluşturmaya başladığı yeni dünya oldu.

Bu yeni dersin konusu içerisinde, gömülü sistemler, kablosuz iletişim, sensör teknolojileri ve büyük veri analizleri gibi başlıkların yanı sıra endüstriden uzmanlar tarafından anlatılan somut uygulamalar da yer alıyor.

Bilgisayar Mimarileri ve Sistemleri Araştırma Laboratuvarı bünyesinde araştırmalar yapan Prof. Dr. Yurdakul ile Nesnelerin İnterneti konusunda araştırma, tasarım ve standardizasyon çalışmaları yürüten Alper Yeğin’in ortak tasarladıkları ders kapsamında, Nesnelerin İnterneti’nin hayatımızı nasıl değiştireceği örneklerle sunuluyor. 

Teknolojiyi satın almamak için üretmek zorundayız

Prof. Dr. Yurdakul ise yeni teknolojiler söz konusu olduğunda, belli avantajlara sahip olduğumuzu belirtiyor.

“Türkiye, belli markalarıyla bir kaç sene öncesine kadar tüketici elektroniğinde AB lideriydi. Dolayısıyla ülkemizde bir teknoloji altyapısı var. Ancak vizyon anlamında bu tür teknolojilerin birbiriyle daha fazla bağlantılı olarak üretilmesi, şirketler ve sektörler arasında tam bir teknoloji ve üretim zincirinin tanımlanması gerekiyor. Bu büyük ekosistemi kurmak için birbirimize güven duymamız, altyapı geliştirmemiz, pazarın ihtiyaçlarına göre üretim yapmamız gerekiyor. Aksi halde bugün bu hamleleri yapmaz ve teknolojiyi üretmez isek ileride bunu satın almak zorunda kalırız.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>