Netapp SANtricity Orta Ölçekli İşletmelerde Veri Analiz Maliyetlerini Düşürüyor

1

Güçlendirilmiş Netapp SANtricity yazılımı ve yeni giriş seviyesi E2800 all-flash serisi, orta ölçekli işletmeler ile uzak ofislere basit ve yüksek performanslı çözümler sunuyor. Böylece işletmeler üçüncü platform verilerini anlamlandırarak kişiselleştirilmiş pazarlama için içgörü geliştiriyor.

NetApp şirketi SANtricity® depolama yazılımının yeni sürümünü ve veri analizi uygulamaları için uygun maliyetli, basit çözümlere ihtiyaç duyan uzak bölgelerdeki ofisler ile orta ölçekli işletmeler için giriş seviyesi all-flash serisinin yeni üyesi NetApp E2800 ürününü duyurdu. Bunların yanı sıra veri gölü (Data Lake) şirketi Zaloni ile işbirliğine giden NetApp, veri gölünde verilerin yaşam döngüsüne yönelik inovatif hibrit yaklaşımını da açıkladı.

Büyük veri yetmez

Orta ölçekli işletmeler ve uzak bölgelerdeki ofisler, sınırlı BT ekibine ve bütçesine sahip olmaları nedeniyle kritik öneme sahip uygulamalara destek vermek konusunda zorluklar ile karşılaşıyor. Bu uygulamalar içerisinde Splunk® çözümleri gibi veri analiz teknolojileri ile bu işletmelere verilerinden hızla değerli sonuçlar çıkarmalarına imkân verecek şekilde etki alanı ve performans sunan Hadoop ve NoSQL gibi teknolojiler de bulunuyor.

NetApp’ın yeni çözümleri güçlü performans ve kullanılabilirlik sunarken aynı zamanda daha fazla verimlilik ve esneklik sağlıyor. Bu çözümlerin temel faydalar şu şekilde sıralanıyor:

  • Modernize edilmiş BT altyapıları ve operasyon maliyetlerinde %35’ten fazla düşüş.
  • Verilere erişim ve bu verilerin analizi esnasında üç kata varan performans artışı.
  • Bir all-flash serisi için sınıfının en iyi performansı için en düşük elde etme maliyeti.
  • Videolar altı kata varan hızda daha çabuk işleniyor.
  • SANtricity System Manager ile modern onbox tarayıcı tabanlı GUI üzerinden verilerin basit kurulumu ve bu verilere kolay erişim.

netapp- SANtricity-büyük_veri-analiz-icçgörü-veri

Veriyi anlamlandırıp içgörüye dönüştürmek

Konuyla ilgili açıklama yapan IDC’nin Kurumsal Depolama ve Sunucular Program Direktörü Ashish Nadkarni, “İşletmelerin üçüncü platform uygulamaları kullanma iştihalarının her geçen gün artması, bu yönde bazı zorlukları da beraberinde getirmekte. Ancak NetApp, kullanıcıların verilerinden kendilerine rekabette fark yaratacak sonuçlar çıkarmaları için ihtiyaç duydukları performansı sunarken aynı zamanda maliyetleri de düşürüyor” dedi.

MAXIMUS Canada’nın Altyapı Programları Yöneticisi Mike Smith ise şunları söyledi: “Sağlık sigortası yönetim sistemlerimiz, yoğun kaynak tüketen uygulamalardan oluşmakta olup bu uygulamalar, hayati öneme sahip sağlık hizmetleri programı ile ilgili verileri girmekte ve almakta temel oluşturuyor. NetApp E-Series all-flash ürünleri işlerini mükemmel yapıyor. İnanılmaz şekilde hızlılar. Bu seriler, flaş depolama dünyasına girmemizin kolay ve uygun maliyetli yolu.”

Veri gölü için veri yaşam döngüsü yönetimi

Veri gölleri, hacimleri ve çeşitliliği gittikçe artan verilerin yönetimi için güçlü bir mimari yaklaşım olarak ortaya çıktı. Özellikle şirketler, bulut tabanlı mobil uygulamalarına ve nesnelerin internetine yönelirken bu göller, büyük veriye zamanında erişim sağlayan araçlar olarak kullanıyor.

Veri gölündeki verilerin yaş ve uygunluklarını temel alarak yaşam döngüsünü yönetme kabiliyeti, verimli ve kullanışlı bir veri deposu ile maliyetli bir veri deposu arasındaki farkı da belirler. NetApp ve Zaloni’nin yeni yaklaşımı sayesinde, NetApp E-Series ve NetApp StorageGRID® Webscale depolama seçenekleri, işletmelerin kurum içi veya dışı mantıksal veri göllerini belirlemesini ya da bu ikisinden bir kombinasyon yapmasını mümkün kılıyor. Zaloni’nin Bedrock Data Lake Management Platformu veri gölünde uçtan uca yönetim ve kontrol imkânı sağlıyor.

netapp- SANtricity-büyük_veri-analiz-icçgörü-veri

Zaloni ortaklığı

Zaloni’nin Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Gidley açıklamasında, “Her ne kadar veri göllerinin ciddi ticari faydaları olsa da bu veri göllerinde kullanılan homojen veri depolama, performans ve verimliliği düşürüyor.

Zaloni ve NetApp’ın sunduğu otomatik veri yaşam döngüsü yönetimi çözümü ise müşterilere veri göllerini önem seviyesine göre uygun şekilde boyutlandırmalarına ve ticari faaliyetleri için yine önem seviyesine göre içeriklerinden değer yaratacak şekilde depolamalarını otomatik yönetecek politikaları uygulamalarına yardımcı oluyor. Artık müşteriler, analizler veya uyum süreçleri için ihtiyaç duymadıkları verileri arşivleyebiliyor ya da silebiliyor ve performanstan feragat etmeden arşiv maliyetlerini düşürmek için nesne depolamaları güçlendirebiliyor” dedi.

Global Technology Resources şirketinin Büyük Veri ve Analizlerden Sorumlu Müdürü Robert Berger ise “Günümüzün dijital işletmeleri, verilerinden elde edebilecekleri değeri hızlı bir şekilde daha da artırmak istiyor. NetApp E-Series ve SANtricity yazılımı en yoğun veri analiz iş yüklerinde sunduğu üstün performans ile müşterilerimize bu değeri hızlı ve kolay bir şekilde elde etmelerine yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

İçgörü gücü

NetApp’ın Başkan Yardımcısı ve Hyperscale Storage Grup Müdürü Eric Stoltman da değerlendirmesinde, “Kurumsal seviyede bir performansa kavuşmadan orta ölçekli işletmeler ve uzak bölgelerdeki ofisler, üçüncü platform uygulamalardan kaynaklanacak veri miktarı nedeniyle zorluk yaşayabilir. NetApp E2800 all-flash serisi ve SANtricity yazılımı, bu müşterilere ticari faaliyetleri için en iyi kararları almalarına odaklanacak performans ve basitliği sunuyor” dedi.

NetApp orta ölçekli işlemelerin büyük veriyi hızla analiz edip anlamdırarak kişiselleştirilmiş pazarlamada satışa yönelik dönüşümü artırmasını sağlıyor. SANtricity teknooljisi içgörü geliştirmeyi orta ölçekli işletmelere uygun maliyetlerle sunuyor.

Yorumlar

  1. NetApp sloganında dediği gibi “Your data, your way!”. Sahip olduğunuz veri doğru analiz edilirse sizin firmanız hakkında en doğru ve güçlü yorumları sağlar ki bu da pazarlama stratejinizi etkiler. Benzer çok fazla yazılım olsa da incelemekte fayda var. Teşekkürler yazı için.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>